10 potravin podporujících imunitu

Chcete si posílit imunitu, ale nevíte jak? Nejlepším způsobem je zpestřit váš jídelníček potravinami, které pomáhají vaší imunitě! Takov‎‎ých potravin je mnoho a v dnešním článku vám představíme několik z nich. 

Potraviny pro posílení imunity

Nejdříve si ujasníme obecně, jakých potravin se toto týká. Na podporu imunity je důležité jíst vyváženě a pestře. Strava by měla obsahovat potraviny plné antioxidantů nebo podporující střevní mikroflóru. Probiotika a prebiotika jsou využívány jako doplněk stravy pro zlepšení střevní mikroflóry. Obecně platí, že byste měli mít vyváženou stravu obsahující mikroživiny a makroživiny, což jsou prvky, které jsou nezbytné pro správnou funkci buněk v těle.

Ovoce a zelenina 

Potraviny plné antioxidantů jsou ty, které obsahují vitamíny. Ovoce a zelenina jsou jedny z nich. Vitamín C je výborným antioxidantem pro naši imunitu. Určitě vás napadnou citrusy, jako je pomeranč a citrón, ale i když se to nezdá, více vitamínu C obsahuje zelenina. Papriky jsou příkladem zeleniny s vysoký obsahem vitamínu C. Kromě typické zeleniny můžete zkusit kadeřávek, který nejen obsahuje vitamín C, ale i vitamin E a K. Jíst se může syrový, podává se jako salát či z něj můžete vytvořit takzvané kale chips neboli kadeřávkové chipsy, kdy kousky kadeřávku jednoduše postříkáte olivovým olejem, přidáte k nim koření a necháte je v troubě péct do křupava.

Kurkuma a její účinky

Kromě zeleniny a ovoce jsou pro imunitu velice prospěšné i některé druhy koření. Například kurkuma je protizánětlivá rostlina, ze které se vyrábí koření, které se využívá nejčastěji v Asii a na Blízkém východě. Kurkumu můžete přidávat do míchané zeleniny či do rýže. Také se podává se zázvorovým čajem či samotné se smíchá s vodou pro posílení imunity. 

TIP: S čím vám pomůže ostropestřec? Opravdu je to takový zázrak? 

Zázvor a česnek

Další velice známou potravinou pro posílení imunity je zázvor. Spolu s česnekem patří mezi protizánětlivé rostliny, které pomáhají s regulací krevního tlaku a mají antibakteriální účinky. Tyto dvě potraviny se po dlouhá léta používají jako lék. Navíc se ze zázvoru vyrábí olej, který je léčivý a velice účinný. Kromě toho můžete obě suroviny využívat jako koření nebo si koupit takzvané imunitní boostery, které obsahují jejich potřebnou denní dávku pro posílení imunity.

Mléčné výrobky podporující střevní mikroflóru

Jak už bylo zmíněno, je nutné dbát na střevní mikroflóru. Prospěšné bakterie ve střevech vám pomohou budovat imunitu a vstřebávat živiny. Vylepšit ji můžete stravou bohatou na probiotika a prebiotika, které získáte například z mléčných výrobků, jako je kefír, jogurt, acidofilní mléko nebo podmáslí. Kysané zelí a kimchi jsou také zdrojem těchto prospěšných látek. 

Fermentovaný čaj kombucha

Přidat do naší stravy můžeme i kombuchu, což je japonský čaj, který je fermentovaný a obsahuje mnoho probiotik a prebiotik

Med

Včelí med se po dlouhá léta využívá jako zdroj pro posílení imunity i jako lék. Má protizánětlivé účinky a pomáhá při nachlazení. Můžete ho jíst samostatně s chlebem a máslem, či ho přidávat do čaje, tady však pozor na teplotu, med přidávejte až těsně předtím, než čaj půjdete pít Také ho můžete používat místo cukru jako sladidlo nebo přidávat do dortů, ovesné kaše či jin‎ch sladkostí. Med se také přidává do někter‎‎‎ých sladkoslaných marinád. 

Nenechte se však mýlit! Med je, co se složení týče, víceméně stejný, jako obyčejný bílý cukr. Určitě to není žádný zázrak a pomůže vám především povrchově. Pokud vás tedy bolí v krku, dejte si lžičku medu. 

Cibule

Cibule je považována za základní surovinu v domácnosti, která má též protizánětlivé účinky. Bojuje proti bakteriím a je možné ji použít v každém pokrmu. Je to levná surovina, ze které lze spolu s medem vytvořit sirup, který můžete podávat po lžičkách při nachlazení.

Bylinky prospěšné našemu zdraví

K masu se hodí přidat cibuli a bylinky. Některé bylinky obsahují silice a jsou známým lékem na podporu obranyschopnosti. Například šalvějantibakteriální účinky a funguje i na zmírnění menstruačních křečí spolu s mátou. Tymián má také protizánětlivé účinky a využívá se při onemocnění dýchacích cest. Lze ho inhalovat nebo z něj uvařit čaj.

Spirulina

Atypickou superpotravinou je spirulina, což je řasa, která obsahuje antioxidanty a minerály a je velice účinná pro posílení imunity. Kromě toho obsahuje také probiotika a lze ji koupit v práškové formě, kterou můžete přidávat do ranních smoothie či jednoduše zamíchat do vody.

Závěrem

V tomto článku jsme se zabývali některými potravinami, které vám mohou napomoci k posílení vaší imunity. Vedle správné životosprávy je potřeba se věnovat i fyzické aktivitě a mít dostatek spánku. To vše ovlivní vaše duševní zdraví a vylepší váš zdravotní stav a hlavně vaši imunitu.TIP: Plno vitaminů a zdraví prospěšných látek najdete v našich krabičkách, a to bez starostí!