V této informacemi zaplavené době není vždy jednoduché se vyznat v tom, co je pravda a co lež. Každý se může vyjádřit, k čemu ho zrovna napadne, aniž by měl v dané oblasti nějaké vzdělání či odborné znalosti. Díky internetu se navíc tyto informace ihned rozletí do světa. Platí to bohužel i u výživy. Nepravdivá či zavádějící tvrzení se mohou snadno a rychle šířit, čemuž často přispívají nestudovaní výživový poradci, samozvaní odborníci, influenceři nebo různé celebrity. Bohužel mnohdy i média, jako jsou třeba časopisy, nebo i marketingové kampaně různých firem, které propagují své produkty. Jak tedy poznáte, že se jedná o mýtus?
1. Řešení je až příliš snadné
Ať už se snažíte zhubnout, přibrat nebo jen zlepšit svou životosprávu, cesta k sebezdokonalení nebývá jednoduchá a výsledky se rozhodně nedostaví jen tak zadarmo. Změnit svůj životní styl je cesta na dlouhou trať, na které vás mohou potkat překážky, odříkání i neúspěch. Důležité je se nevzdat a vytrvat a postupnými změnami se dopracovat přesně tam, kde chcete být. Narazíte-li na produkt, například doplněk stravy, který vám nabízí snadné a rychlé řešení, pravděpodobně se bude jednat o marketingovou kampaň. Také pozor na věty typu “po této potravině zhubnete” nebo “tenhle produkt vás vyléčí”, ale i “poškodí vaše zdraví”.
TIP: Detoxikace organismu. Mýtus nebo ne?
2. Neznámý zdroj informací
Informace, které si na internetu, nebo kdekoliv jinde, přečtete, je dobré si ověřovat. O to víc, pokud je autor článku neznámý. Není totiž jasné, zda má patřičné vzdělání nebo odborné znalosti. Také je dobré sledovat zdroj daných informací. Autor se může odkazovat na různé studie či profesory, ti ale vůbec nemusí existovat nebo se zabývat daným tématem. Pamatujte, že článek nerovná se studie a informace si vždy ověřujte.
3. Démonizace potravin
Pokud článek, influencer nebo kdokoliv jiný démonizuje jednu konkrétní potravinu, složku potraviny nebo celou skupinu potravin, pravděpodobně se opět jedná o mystifikaci. Taková tvrzení obvykle prohlašují, že po vyřazení této potraviny nebo celé skupiny potravin zhubnete nebo se vyléčíte z různých nemocí. Naopak jejich konzumace způsobuje tloustnutí a onemocnění. Příkladem může být doporučování omezení konzumace pečiva (která je samozřejmě naprosto v pořádku).
4. Šokující informace
Pokud vás nějaký výživový výrok pořádně zarazí, je dost možné, že se jedná o mýtus. Čím více je informace šokující, tím je pravděpodobnější, že se jedná o výmysl. Nové poznatky ve vědě totiž nemají za úkol vás šokovat, ale objektivně předat novou informaci. Šokovat určitou informací může být opět marketingová strategie.
5. Agresivní sdělení
To samé platí i u agresivních zpráv. Čím agresivnější a urputnější sdělení je, tím pravděpodobněji se opět jedná o mýtus. Odborné studie totiž nemají vyvolávat strach, pouze informovat o nových poznatcích. Určitě se v žádné studii nedočtete o tom, že musíte udělat to či ono, jinak se stanou strašné věci. Opět zde nezapomínejte, že článek na internetu není odbornou studií, může z nich ovšem čerpat informace.
Jak se před mýty chránit
Jak už jsem zmínila několikrát, ideálním řešením, jak se mýtům bránit, je si nově získané informace vždy ověřit. Nevěřte všemu, co se říká, i když to říká influencer se stovkami tisíc sledujících nebo vaše oblíbená celebrita. Přemýšlejte kriticky. Spoléhejte na váš selský rozum, který vám zajisté napoví, jestli se jedná o úplný nesmysl nebo ne. Nesnažte se hledat zkratky, neexistují. Zbytečně si tak svoji cestu prodloužíte. Zaměřte se raději na malé, sice pomalejší, ale udržitelné kroky, které vás ve výsledku dovedou přesně tam, kam potřebujete.
TIP: Jak na zdravé a udržitelné hubnutí se dozvíte zde.
Autorka: Ing. Kristina Heřmanová