Chcete zhubnout rychle? Nedělejte to

Honem rychle se snažíte zhubnout před dovolenou, svatbou kamarádky nebo jinou důležitou událostí a pouštítě se kvůli tomu do extrémních diet? Není to úplně dobrý nápad. Rychlé hubnutí pomocí drastických kroků může mít spoustu negativních dopadů. My si dnes povíme, jaké to jsou. 

Proč je rychlé hubnutí špatné?

Rychlý úbytek na váze pomocí extrémních diet či drastického cvičení není dobrým řešením hned z několika důvodů. Prvním je to, že při takovém hubnutí ztrácíte kromě tuku hlavně vodu a svaly. Svaly jsou metabolicky aktivní tkání, která je pro nás velmi cenná hned z několika důvodů a rozhodně o ni nechcete zbytečně přicházet. Dalším důvodem je to, že takový životní styl není udržitelný a když se vrátíte k normálnímu stravování, kila zase přiberete zpátky. Dojde k takzvanému jojo efektu. Špatně nastavený jídelníček a nedostatek živin může mít negativní dopad na vaše zdraví, ať už se bavíme o kvalitě vlasů, nehtů, pokožky kostí a zubů, nebo o správné funkci všech orgánů a imunitního systému. Takovýhle přístup rozhodně není zdravý a může vám pořádně rozházet jak metabolismus, tak i vaši psychiku, kterou můžete následně dávat pěkně dlouho zase dokupy. Může se také stát, že nebudete mít dostatek energie pro běžné každodenní aktivity. To může vést k únavě, podrážděnosti a snížené produktivitě.

Co udělat místo diet? 

Zdravé hubnutí vyžaduje trpělivost a konzistentní snahu. Není dobré hledat zkratky v podobě všemožných extrémů a pod přísliby okamžitého hubnutí zakoupit kdejaké programy s různými doplňky. Nic z toho vám trvale nepomůže a naopak může uškodit. Zaměřte se proto na postupné vylepšení svého jídelníčku a sledujte, co vám vyhovuje. Zjistěte si, kolik kalorií a živin denně potřebujete a snažte se jíst vyvážená jídla. Dbejte na to, abyste měli dostatek zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, bílkovin a především rostlinných tuků. Jídlo si snažte naplánovat dopředu a stanovte si reálné cíle. Pokud nevíte, jak na to, zkuste například krabičkovou dietu

Také byste neměli zapomenout na pravidelný pohyb, který může při hubnutí zásadně pomoci. Snažte se pravidelně cvičit, ale také co nejvíce hýbat v každodenním životě. Pokud sedíte většinu dne, zkuste se pravidelně v průběhu dne pohybovat, třeba se projít, protahovat nebo zvedat nějaká závaží. Začněte pomalu a intenzitu fyzické aktivity postupně navyšujte. 

Nezapomínejte ani na spánek. Nedostatek spánku může mít negativní vliv na hladinu hormonů, které ovlivňují chuť k jídlu. Spánek je také důležitý pro regeneraci a obnovu organismu. Myslet byste měli i na pitný režim, který by měla tvořit ideálně čistá voda či jiné neslazené nápoje. 

Závěr

Mnoho lidí snaží dosáhnout rychlého hubnutí a bohužel k tomu mnohdy volí drastické diety či extrémní cvičení. Bohužel, touto cestou určitě zdravého hubnutí nedocílíte a může to mít negativní dopad na vaše zdraví. Pokud chcete trvale zhubnout, existují i lepší cesty, jako jsou třeba naše krabičky. Stačí zvolit hubnoucí program a vyvážené porce plné výživného jídla jsou na cestě. Zapomeňte na zkratky a osvojte si raději základy zdravého stravování s Nutritionpro krabičkami. 

Autorka: Ing. Kristina Heřmanová