Jak cvičit v těhotenství

Správný pohyb a stravování jsou základ pro naše zdraví. Je důležité řešit, v jaké míře a jak cvičit, zvláště během těhotenství. Některé ženy zvládnou chodit 2x týdně na jógu a nijak je to nezatěžuje a některé nezvládnou dokončit ani jedno cvičení. Markétě nedělá problém jít na 2 kilometrový výlet, ale Kristýně ano. Co je tedy hlavní důvod, proč někomu cvičení jde jedna radost a jiným tolik ne? 

Záleží totiž na tom, jak moc se hýbete před otěhotněním. Pokud Markéta byla zvyklá každý víkend chodit 15 kilometrů, tak pravděpodobně 2 kilometry ujít zvládne, ale zase nemusí zvládat jógu. Hlavně se tedy nebičujte, pokud vám něco nejde a pokud hodláte začít v těhotenství cvičit, zohledněte svojí fyzickou aktivitu před těhotenstvím.

Pokud se rozhodnete začít cvičit, je také dobré se poradit s lékařem, zdali cviky, které chcete zavádět, nekolidují s těhotenstvím. A jaké cviky jsou obecně v těhotenství považovány za bezpečné?

TIP: Veganská strava je zdravější! Nebo ne? 

Cviky doporučované v těhotenství

Asi nejobyčejnější aktivita, kterou můžete v těhotenství provádět, je chůze. Jakákoliv procházka dokáže rozproudit lymfatický systém, tvarovat svaly hýždí a nohou, podporuje zažívání, posiluje imunitu a hlavně dokáže zlepšit náladu. Další vhodné cvičení je například jóga pro těhotné. Cviky jsou především pomalé a zklidňující. Těhotenská jóga pomáhá od bolesti zad a pomalu připravuje psychicky na miminko. Pozor na cviky, při kterých se vám může dělat tzv. na omdlení, tyto cviky raději vynechejte. Na uvolňování a posilování pánevního dna se doporučuje cvičení na míči. Další relaxační cvičení, doporučované hlavně v letních měsících, je plavání, které posiluje záda a odlehčuje těžkému bříšku.

Pokud jste byly zvyklé chodit do posilovny, můžete samozřejmě chodit i nadále, pokud váš lékař neřekne jinak. Poraďte se s vaším doktorem, co je pro vás bezpečné, a v klidu se pusťte do cvičení!

Cviky a aktivity, na které si dát během těhotenství pozor

  • Vyhýbejte se horkým a vlhkým prostředím, kvůli kterým můžete mít pocit na omdlení, například u hot jógy
  • Sportům, u kterých se skáče či hrozí riziko pádu, jako jsou například lyže, trampolína, jízda na koni, brusle, jízda na kole a tak dále se raději také na nějaký čas vyhněte. 
  • Pozor také na sporty, u kterých se vám dělá nevolno, ležíte na zádech či zadržujete dech – potápění, stoj na rukou nebo různé vzpěry činek.
  • Aktivity, které mohou způsobovat náraz do břicha – volejbal, florbal, judo, florbal, box a podobné
  • Cviky na posilování přímých břišních svalů. Pokud se sval dlouhodobě špatně zapojuje, hrozí vznik diastázy.


„Diastáza je lékařská diagnóza, tedy rozestoupení vaziva a přímých břišních svalů
vedoucích od hrudní kosti ke sponě stydké. Tento prostor je široký alespoň 2 cm, vzniká tedy prostor mezi svaly, kde může vazivo a orgány ven. Lehčí formou diastázy je rozestup, který je menší než 2 cm a větší než 0,6 cm.“

Pokud jste byla zvyklá pravidelně cvičit před otěhotněním, je dobré ve cvičení pokračovat, snažte si však hlídat tepovou frekvenci, aby nebyla vyšší než 140 tepů za minutu. Vhodné je i snížit zátěž.

Nezačínejte s náročnými aktivitami, se kterými nemáte žádnou zkušenost. Pokud během cviků cítíte bolest, tlak či tvrdnutí břicha, cvičení ihned přerušte. Důležité je během cviků se cítit dobře.

Kdy se poradit s lékařem?

Pokud jste těhotná a plánuje být fyzicky aktivní, vždy se raději poraďte s vaším lékařem. Speciálně pokud:

  • trpíte srdečním onemocněním, astmatem či cukrovkou
  • máte za sebou předčasný porod nebo potrat
  • krvácíte
  • podstoupila jste konizaci nebo máte z jiného důvodu slabý děložní čípek
  • máte nízko položenou placentu

Závěrem

Není dobré se snažit s někým jiným porovnávat, každá žena je zvyklá na něco jiného,je ale dobré udržovat si alespoň nějaký pohyb. Respektujte potřeby svého těla a nesnažte se za každou cenu přemáhat, pokud něco nejde. Před začátkem cvičení se raději poraďte s odborníkem.

TIP: Škodí sladidla vašemu zdraví? Podívejte se!