Jak jíst na horách?

Pokud jedete na dovolenou a snažíte se zhubnout nebo se bojíte, že vám rozhodí režim, myslete na to, že stravování na horách (nebo na dovolené u moře) je důležité brát jako součást celkového jídelníčku, nikoli jako takzvaný úlet, který se do celkové stravy počítat nemusí. Stravování na jakékoliv dovolené, večeři s přáteli nebo na rodinné oslavě by mělo kolidovat s vaším kalorickým příjmem během dne a výdajem, tedy s aktivitami, které máme v plánu podniknout. Berte ale v potaz, že jedno jídlo vám nezmění figuru a pro špatnou životosprávu je potřeba dlouhodobý účinek. 

Dovolená na horách je počítána spíše jako dovolená zahrnutá nějakými fyzickými aktivitami. Ať už se jedná o jakoukoliv dovolenou, vašemu dennímu plánu byste se měli snažit přizpůsobit i vaši stravu. Dovolená je stále dovolená a občasné dopřávání si je naprosto v pořádku, nemělo by se ale jednat o každodenní přejídání.

TIP: Pomůže vám s hubnutím vláknina?

Jak je možné si kontrolovat jídelníček?

Dovolenkovým lákadlem při objednávání je políčko All inclusive, tedy plná penze s dalšími bonusy, jídlo a pití se vším všudy, prostě strava téměř bez starostí. Na dovolené si máme užívat, dejte však pozor na to, abyste se nezačali přejídat. Pokud víte, že nejste schopni odhadnout vaši porci a také odolávat různým dezertům a né úplně ideálním pokrmům, raději volte jiné možnosti, jako je polopenze nebo vlastní stravování.

Problémem stravování pouze v hotelu či penzionu je to, že jste na místo vázáni časem, kdy a kde máme být, může vás to i svazovat v tom, že plánované výlety musíte zkrátit, abyste stihli daný oběd či večeři. Zkuste zvolit hotel pouze se snídaní a večeří nebo apartmán, kde si jídlo připravujete sami. 

TIP: Víte, jak si správně vybrat jídlo v restauraci? 

Jak ušetřit na horách

Jezte tam, kde jedí místní. To platí zvláště v případě dovolených v zahraničí, při výletu přes hory narazíte dost často na malé rodinné restaurace nebo občerstvení, kde mají lidové ceny a chutná jídla. Ale i ve vesničkách narazíte na nějaké typické občerstvení pro místní. Můžete se tak podívat na místa, která byste jinak ani neměli šanci objevit. 

Berte si s sebou vlastní svačiny. Domácí svačinka nebo balíček na výlet může dost odlehčit váš finanční rozpočet a navíc máte jistotu, že když nenarazíte na žádnou restauraci, máte stále čím se nasytit. I výlet do obchůdku může být brán jako ranní procházka.

Zvolte apartmán a vařte si sami. To je samozřejmě nejlevnější varianta. Je to také ta nejlepší možnost, jak kontrolovat, co jíte. 

Myslete na svůj energetický výdej 

Váš jídelníček na horách by neměl být úplně stejný, jako jídelníček doma. Pokud jedete na hory v zimě, pravděpodobně jedete za zimními sporty a je tedy velká šance, že budete téměř celý den sportovat. Logicky se vám tedy zvedne výdej. Váš příjem by se proto s velkou pravděpodobností měl o něco málo zvýšit. To samé platí i v případě, že jedete na hory v létě. Nejspíše se budete celý den věnovat turistice. Obecně platí, že výše vašeho příjmu by měla být úměrná vašemu výdaji. Tedy víc se hýbete = více se najezte. Nezapomínejte však na kvalitu jídla, která je v tomto případě velmi důležitá.

Důležité tedy je se pořádně posilnit, a to už z rána.

  • Dopřejte si pořádnou snídani, která bude obsahovat bílkoviny (vejce, sýry, šunky, mléčné výrobky), komplexní sacharidy (celozrnné a žitné pečivo, cereálie) a vhodné tuky (semínka, ořechy, avokádo).
  • Vezměte si s sebou svačinky (sandvič, proteinové tyčinky)
  • Nezapomínejte na pitný režim, a to i v zimě!
  • Večer si pořádně odpočiňte a dostatečně se vyspěte 
  • Jezte dostatek bílkovin
  • Uživejte si dovolenou

Závěrem

Pokud si chcete kontrolovat jídelníček na dovolené, držte se obecných pravidel, která dodržujete i doma. Nestresujte se však přespříliš a myslete na to, že není až tak důležité, jak se stravujete 1-2 týdny v roce. Důležité je, jak se stravujete po zbytek roku. Tak na to myslete a užijte si dovolenou!