Přes týden odebíráte krabičkovou dietu a nevíte si rady s tím, jak jíst o víkendu? Mám pro vás několik jednoduchých tipů, kterých se držet, abyste zvládli zdravé stravování i tehdy, nemáte-li po ruce naše krabičky!
1. Plánujte si jídla dopředu
Zkuste si naplánovat jídla na celý víkend dopředu a připravte si potřebné ingredience v předstihu. Plánování je při zdravém stravování velmi důležité. Pokud budete mít pravidelný a dostatečný přísun živin, nebudete mít přes den hlad ani chutě. Nenastane tak situace, kdy byste šli a vyjedli celou ledničku. Předejdete také tomu, že byste museli rychle řešit, co si dát a sáhli po nevhodné variantě, například nějakém fastfoodu. Plánování jídel dopředu vám pomůže udržet se v režimu, i když zrovna nemáte krabičky.
Jestli máte v plánu nějakou oslavu nebo párty, zohledněte ji ve svém stravovacím plánu. Pokud si plánujete dát dort a skleničku, dopředu se zamyslete nad tím, co budete jíst a pít po zbytek týdne. V určité míře si totiž můžete dát, co chcete, musíte se ale zamyslet nad celkovou skladbou jídelníčku a s ničím to nepřehánět.
Pokud se chystáte někam na výlet, připravte si jídlo s sebou! Můžete si připravit například celozrnné pečivo s lučinou, šunkou, sýrem a zeleninou. Nezapomínejte ani na svačinky, které zajistí, že nebudete mít hlad mezi hlavními chody. Ty může tvořit například ovoce, ořechy a mléčné výrobky.
2. Pozor na jídla v restauracích
Pokud vyrazíte na večeři nebo si třeba objednáte jídlo s přáteli, zamyslete se nad tím, co si dáváte. Jídlo by mělo obsahovat dostatek bílkovin, komplexních sacharidů a zdravé tuky. Také by neměla chybět zelenina, pokud tedy není součástí vašeho jídla, dejte si navíc salát. Nebojte se příloh, obsahují již zmíněné komplexní sacharidy, které též potřebujeme. Polévky jsou dobrou volbou před hlavním jídlem, nenahrazují ho však. Obvykle neobsahují dostatečné množství energie a také mohou úplně postrádat zdroj bílkovin. Těžší a tučnější budou různé smažené pokrmy, omáčky, ale i některé zálivky. Pokud se po nich necítíte dobře nebo máte nastavený stravovací plán a snažíte se vylepšit své stravovací návyky, raději zvolte nějakou lehčí variantu. Co se týká porce, pokud máte krabičky, už byste zhruba měli umět odhadnout, jak by měla vaše porce vypadat. Nenuťte se do jídla, pokud už nemůžete nebo je jídlo větší, než jste normálně zvyklí.
Myslete také na to, že pokud si zajdete jednou týdně do restaurace a chcete si dát něco, na co máte celý týden chuť, v klidu si to můžete dát, pokud se po zbytek týdne stravujete zdravě. Vše je o rovnováze.
3. Zkuste nové recepty
Pokud máte čas, zkuste si najít nové, zdravé recepty a vyzkoušejte si podle nich uvařit. Víkend je ideální příležitostí! Díky tomu můžete zdokonalit své kulinářské schopnosti a poznat nové suroviny a pokrmy. Bude to nejen zábavné, ale také vás to namotivuje k dodržování zdravé životosprávy.
4. Nenechte se ovlivnit ostatními
Když jde o stravování, ostatní lidé mohou mít velký vliv na to, co jíte a kolik jíte. Například když jdete na večeři s přáteli, může se stát, že se rozhodnete objednat něco jiného nebo větší množství, než byste normálně chtěli, protože si nechcete připadat lakotně nebo nechcete poslouchat hloupé řeči. To, co jíte, může také z velké části ovlivňovat vaše rodina, která chce třeba jíst něco jiného, než vy.
Je důležité si uvědomit, že každý má jiné stravovací návyky a preference a že není nic špatného na tom, když si dáte menší porci jídla nebo když se rozhodnete vybrat si něco zdravějšího. Pokud se budete řídit svými cíli a potřebami, ušetříte si stres a nebudete litovat svých rozhodnutí. Stůjte si za svým!
Nenechte se ovlivnit ostatními a buďte věrni svým cílům a potřebám. Snažte se najít rovnováhu mezi užíváním si společnosti ostatních lidí a udržováním svého zdraví a pohody.
Doufám, že vám tyto tipy pomohou s víkendovým stravováním a užijete si ho stejně tak, jako si užíváte krabičky ve všední dny!