Podzim je čas, kdy nejednoho z nás přepadá čas od času nějaké onemocnění. V lepším případě nachlazení, v horším případě chřipka. Změny počasí, pokles teplot i brzká tma mohou mít vliv na náš zdravotní stav a imunitu a někdy bohužel podlehneme. Jak se chřipce efektivně bránit?
Co je chřipka?
Chřipka je akutní infekční virové onemocnění dýchacích cest, které se přenáší kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem s nakaženou osobou. Postihuje každoročně 10 – 20 % světové populace ve všech věkových kategoriích. Nejčastěji se vyskytuje v zimních a jarních měsících. Chřipkou jsou nejčastěji ohroženi lidé starší 65 let, lidé s chronickými zdravotními potížemi, kojenci, batolata a těhotné ženy.
TIP: Přečtěte si i naše další články!
Jaké typy chřipek známe?
Máme chřipkové viry typu A, B a velice málo i C. Chřipkové viry typu A se mohou projevit nejen u člověka, ale i u zvířat, ale viry typu B napadají výhradně lidského hostitele. Chřipka typu C napadá jak člověka, tak i zvíře, ale zvířata jen ojediněle a u člověka jsou nejčastěji nakaženy malé děti. Průběh je mírný, jedná se o takzvanou “nemoc z nachlazení”. Nezpůsobuje ani pandemie a ani epidemie. Viry typu A a B každoročně podléhají mírným genetickým mutacím a v případě velkých změn můžou ovšem může epidemie i pandemie nastat.
Jaké jsou symptomy chřipky?
Virus nejčastěji postihuje dýchací cesty a je přenášen kapénkovou nemocí při kašlání a kýchání nakaženého, nebo jen styku s ním. Inkubační doba je 12 hodin až 3 dny. Onemocnění začíná horečkou 38 – 40 °C, k tomu se přidá zimnice, mialgie (bolest svalstva), pocit sucha v puse, nose a krku a dráždivý a suchý kašel. Uzdravení bývá rychlé, v průběhu 3 – 5 dnů dochází k poklesu horečky, ale stále může přetrvávat celková slabost nemocného.
Jak se chřipce vyhnout?
Pokud se chcete vyhnout nakažení chřipkou, je důležité dodržovat alespoň některá
preventivní opatření, mezi která patří například otužování, saunování, zvyšování fyzické kondice, správná životospráva, doplnění vitamínů a živin, zejména vitamín C a zinek, vyhýbání se kontaktu s nakaženým, mytí rukou, časté větrání a dezinfikování rukou.
TIP: Pravidelné doplňování živin, vitaminů a minerálních látek zajistí naše krabičky.
Jaká je léčba?
Když už vás chřipka přepadně, je důležité dodržovat klidový režim, pitný režim a mírně může pomoci i přísun vitamínu C. Příjem tekutin u zdravého člověka by měl být 30 – 40 ml vody na kg tělesné hmotnosti, dle potřeby i více.Doporučený přísun vitamínu C je 80 mg/den, optimální dávka je 200 mg/den. U nemocného člověka je možné krátkodobě zvýšit přísun vitaminu C na 500 mg/den v tabletách. Dále je možná léčba pomocí paralenu, coldrexu (tablety, horký nápoj nebo rozpustný prášek) a aspirinu. Případně se můžete proti chřipce nechat očkovat.
Krásný podzim a úspěšné vyhýbání se chřipce!