Jaký je správný pitný režim?

Dle toho, jaký je náš věk, co za den sníme, jaké je teplo nebo podle toho, jakou máme tělesnou aktivitu, odvozujeme, kolik tekutin máme denně vypít. Tekutiny přijímáme nejen ze skleničky, ale i z ovoce, zeleniny či polévek a dalších pokrmů. Denní příjem tekutin se u jednotlivých osob liší, obecně je však známo, že bychom mělo přijmout alespoň 1,5 – 2 litry tekutin denně. 

Základem pro náš pitný režim by měla být hlavně čistá voda, případně neslazený čaj.

Mezi tekutiny můžeme počítat i kávu, ale berme v potaz, že z 30 ml espressa mnoho tekutin nezískáme, proto je dobré kávu zapít sklenkou vody. Nejen, že získáme tekutiny, ale i si naše chuťové receptory utříbí chuť po kávě

Lidské tělo je složeno až ze 75 % vody a s postupujícím věkem procento vody klesá, proto bychom měli pitnému režimu věnovat velkou pozornost. 

Voda, základ života 

Jak jsme si už řekli, voda je základ života a nalezneme ji téměř všude na naší planetě. Musíme ji, stejně jako potravu, pravidelně doplňovat a přijímat ji v dostatečném množství. V našem těle má několik životně důležitých funkcí. 

Můžeme zvolit hned několik způsobů, jak vodu doplňovat. Nejčastější verzí bude pravděpodobně obyčejná kohoutková voda. Někteří z vás možná mají s kohoutkovou vodou problém, a to například kvůli obavám z kontaminace mikroorganismů. Jiní si s obyčejnou chutí nevystačí a volí raději vody balené. Mikroorganismů se však nemusíte bát ani ve vodě kohoutkové, ani v té balené. 

Podívejme se ještě na minerální a perlivé vody. Ty vám mohou pomoci pitný režim náležitě zpestřit. V případě, že necítíte, že vám tyto vody způsobují nadýmání, nebo vám po nich není dobře. Minerální vody obsahují zčásti jiný poměr minerálních látek, proto je dobré je obměňovat. Neměly by však nahradit čistou vodu úplně. 

Pokud vám voda ve vaší domácnosti nestačí, můžete si ji nějakým způsobem zpestřit, například nakrájeným ovocem, limetkovou nebo citronovou šťávou či mátou

Jestli máte s dodržováním pitného režimu problém, zaveďte určité rutiny, které vám pomohou. Dejte si například skleničku vody hned po probuzení. Můžete si také koupit speciální lahev, kterou budete mít stále při sobě a doplňovat ji. 

Můžeme zahrnout čaj a kávu do našeho příjmu tekutin?

Možná se ráno rozhodujete, co si k snídani dát, kávu či čaj? Měli bychom si tedy ujasnit, zdali se jedná o zdravou volbu k dočerpání tekutin. 

Opět se jedná o zpestření pitného režimu a konzumace těchto tekutin by neměla být vyšší než tolik, kolik pijeme vody. Bát se jich rozhodně nemusíme, naopak. V určité míře má jak pití kávy, tak čaje, své benefity. Jak čaj, tak káva obsahují kofein, který má povzbudivé účinky. To je koneckonců často hlavním důvodem pití těchto nápojů. 

Čajový list obsahuje větší množství kofeinu, nežli má kávové zrno. Když se ale podíváme blíže, tak zjistíme, že kávových zrn na kávu se rozemele daleko více, nežli použijeme lístků čaje k přípravě šálku. Tedy v jednom šálku kávy poté vypijeme více kofeinu než v šálku čaje. Pokud tedy chcete hlavně doplnit energii, můžete sáhnout po kávě. Jestli chcete spíše doplnit tekutiny, zvolte neslazený čaj. 

Slazení kávy či čaje zvyšuje denní příjem kalorií, což je v tomhle případě úplně zbytečné. Pokud sladíte, snažte se cukr alespoň omezit a časem si na něj úplně odvyknout. Ušetří tak spoustu kalorií, které můžete čerpat z mnohem lepších zdrojů. 

Ještě je dobré podotknout, že káva má mírně diuretické účinky (způsobující zvýšenou tvorbu moči), studie však naznačují, že pití kávy významně nepřispívá k dehydrataci. Tedy i když káva může stimulovat močení, nadále přináší do těla tekutinu.

Závěrem 

Základem našeho denního příjmu tekutin by měla být čistá voda, ať už balená, nebo z kohoutku. Dobrým zdrojem tekutin je také neslazený čaj. Pokud máte rádi neslazené minerálky nebo perlivou vodu, také se nemusíte bát je do svého příjmu tekutin zahrnout. Můžete počítat i kávu, ačkoliv ji obvykle pijeme za jiným účelem, než je doplnění tekutin. S kávou je také dobré vždy vypít i sklenici vody. Nepodceňujte pitný režim a snažte se ho dodržovat, je pro nás velmi důležitý.