Musíte jíst každé 2 hodiny?

Chcete hubnout, nabírat či udržovat váhu a často se setkáváte s různými informacemi, jak na to? Na internetu najdete spoustu rad, kolikrát denně byste měli jíst, jaké potraviny a jak často. Jedno z populárních doporučení je jíst každé 2 hodiny. Někde jste se možná dočetli, že pro hubnutí nebo udržování váhy je důležité jíst v určitých časových intervalech. Je tomu ale opravdu tak? 

Každý člověk je jiný

Nejprve je dobré určit si cíl, zda chcete zhubnout, nabrat nebo udržovat váhu. Podle toho si vytvoříte jídelníček nebo preferujete stravování podle signálů vašeho těla, podle hladu, tedy intuitivně. Každý člověk je jiný a jeho tělo má jiné potřeby. Striktně rozdělovat jídlo po 2 hodinách tak nemusí být pro všechny nejideálnějším a nejudržitelnějším způsobem stravování. 

TIP: Možná je článek – 3 tipy, jak jíst, abyste efektivně hubli, právě pro vás.

Metabolismus 

Dalším důležitým bodem je váš metabolismus a fyzická aktivita. Metabolismus je ovlivněn tím, jak často se stravujete a jaké potraviny vybíráte. Pro lidi s pomalým metabolismem nemusí být úplně příjemné jíst každé 2 hodiny. Co se týče lidí s rychlým metabolismem, což jsou často sportovci nebo jedinci, kteří potřebují nabírat, tak těm vyhovuje jíst častěji, klidně v intervalech 2 hodin. Podle některých studií by měl člověk jíst každé 3-4 hodiny. To je hodně všeobecný interval, při kterém se u většiny lidí stráví veškerá potrava a tělo začne vysílat signály hladu.

Držte se hlavních jídel

Dobrou radou je, držet se 3 hlavních jídel. Tedy nepřeskakovat snídani, oběd a večeři. To, zda si mezi hlavními jídly dáte svačiny, je čistě na vás a vašich stravovacích zvyklostech. Váš jídelníček by měl být pestrý a vyvážený. Měl by obsahovat všechny důležité složky, tedy komplexní sacharidy, bílkoviny a tuky. Samozřejmě nezapomínejte na nezbytné vitaminy, vlákninu a ostatní živiny podle potřeb vašeho těla.

TIP: Přečtěte si, jaké svačiny jsou pro vás vhodné?

Zohledněte fyzickou aktivitu

Jídelníček si sestavte i podle vaší fyzické aktivity. Pokud jste hodně fyzicky aktivní, nezapomeňte přidat více sacharidů a bílkovin. Jíst častěji také můžete, ale nemusí to být konkrétně po 2 hodinách. Spíše podle vašeho pocitu hladu a hlavně, aby vaše jídla obsahovala nezbytné složky.

TIP: Více o správném trojpoměru živin vám nabídne tento článek.

Co je tedy důležité?

Držet se hodinových intervalů mezi jídly není ideální ani udržitelný způsob. Tento způsob může vyhovovat pouze některým jedincům. Hlavní je složení vašeho jídla, zda vám dodává všechny potřebné nutrienty a jestli se cítíte po jídle dobře. Řiďte se signály vašeho těla, poslouchejte ho. Podle vašich cílů a tělesných potřeb si sestavte jídelníček nebo se stravujte intuitivně podle pocitu hladu.


TIP: Se správným jídelníčkem vám pomůžou krabičky.