Můžeme ji nazývat i jako paleolitická dieta, tedy dieta z doby kamenné, dieta lovců a sběračů nebo jako dieta jeskynních lidí. Jedná se o konzumaci veškerých potravin, které bylo možné v minulosti získat sběrem i lovem, tedy potraviny pocházející přímo z přírody. Obvykle zahrnuje libové maso, ořechy a semena, vejce, ryby, ovoce a zeleninu. Omezuje ale potraviny, které se pro nás staly běžnými, když se před několika tisíci lety objevilo zemědělství. Paleo dieta tedy vylučuje mléčné výrobky, luštěniny nebo třeba obiloviny.
Co bychom tedy měli jíst při paleo dietě a čemu se naopak vyhnout?
Jak jsme si již uvedli výše, do této diety se zahrnuje ovoce, zelenina, ořechy a semena, ale také libové maso ze zvířat krmených trávou nebo divoké zvěře. Dále ryby, hlavně ty, které jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny, mezi které patří losos, makrela a tuňák, a nakonec sem patří i oleje, např. olivový olej nebo olej z vlašských ořechů. Naopak vyhnout bychom se měli obilninám – pšenice, ječmen a oves, luštěninám – fazole, hrách, čočka a arašídy a nakonec mléčným výrobkům, soli, rafinovanému cukru a bramborám.
TIP: Víte, proč byste měli suplementovat rybí olej?
Může nám paleo dieta pomoci?
Problémů, se kterými nám paleo dieta teoreticky může pomoci, je hned několik a my si jich tu nyní pár vyjmenujeme. Může nám pomoci například s akné, ekzémy a dalšími kožními onemocněními, různými druhy alergií, artritidou, astmatem, cukrovkou, depresi a dalšími psychickými poruchami, poruchami srážlivosti krve, dráždivým tračníkem a zánětem tračníku (Crohnova choroba), chronickému únavovému syndromu, kardiovaskulárními onemocněními, migrénami, nemocí štítné žlázy, neplodností, osteoporózou, pálením žáhy, vysokým krevním tlakem, zažívacími potížemi, zubním kazem, zvýšeným cholesterolem v krvi a tak dále. Je ovšem nutné podotknout, že pokud vás některé tyto problémy trápí, měli byste je nejprve konzultovat se svým lékařem, případně s odborníkem na výživu. Změna jídelníčku může v některých případech pomoci, může se ovšem jednak o jakoukoliv změnu směrem ke zdravému životnímu stylu, nikoliv o paleo dietu. Také nelze obecně říci, že vám paleo dieta pomůže s problémem. Vždy je nutné se zaměřit na konkrétní osobu s konkrétním problémem a až potom řešit, zda vám změna jídelníčku tímto směrem bude k něčemu či nikoliv.
Paleo dieta totiž “zakazuje” konzumaci potarvin, které obsahují látky, které mají spoustu benefitů pro naše zdraví, jako například vlákninu, vitaminy nebo minerální látky. Volit paleo dietu jako řešení nějakého problému opravdu nejdříve zkonzultujte s odborníkem, toto rozhodnutí by totiž nemuselo vést k žádným pozitivům a nebo ještě hůře rovnou k negativům.
Jaké jsou výhody paleo diety?
Paleo dieta omezuje například konzumaci cukru nebo ultra průmyslově zpracovaných potravin, jejichž omezení je samozřejmě prospěšné. Může vést například ke snížení hmotnosti (pokud se ocitnete v kalorickém deficitu) nebo k vylepšení vašeho jídelníčku.
Jaké jsou naopak nevýhody paleo diety?
Paleo strava je bohatá na zeleninu, ovoce a ořechy, což je skvělé. Nicméně v ní chybí, jak už jsme si řekli, celozrnné obiloviny a luštěniny, což jsou významné zdroje vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Chybí také mléčné výrobky, které jsou zase dobrým zdrojem vápníku a bílkovin. Paleo dieta může být na dodržování poměrně obtížná, jelikož omezuje spoustu potravin, které běžně konzumujeme. Také nám kvůli ní mohou chybět určité živiny, pokud není dostatečně pestrá.
Závěrem
Pokud si paleo stravu správně poskládáte a jíte dostatečně pestře, není důvod se jí bát. Některé potraviny, které tato dieta “zakazuje” pro nás skutečně nejsou ve velkém množství dobré, nicméně i ty méně vhodné potraviny, jako je například bílý cukr, můžeme čas od času s klidem konzumovat a pro běžnou populaci není důvod je vyřazovat úplně. V této dietě chybí několik druhů potravin, které běžně konzumujeme a jsou pro nás naopak velmi prospěšné. Pokud tedy nemáte určité zdravotní obtíže, není důvod, abyste tuto dietu drželi.
Co se týče hubnutí, existuje mnoho jiných a efektivnějších způsobů, které nevyžadují taková omezení, jako v případě paleo stravy. Můžete vyzkoušet například krabičkovou dietu, která obsahuje všechny složky zdravé výživy a nevyžaduje žádná omezení.
Je to ovšem na vás. Pokud tuto dietu chcete vyzkoušet, směle do toho, neměla by vám ublížit a v určitých případech může i pomoci. Pokud je ale vaším důvodem hubnutí nebo snaha o zdravější jídelníček, zajisté najdete i jednodušší a příjemnější způsoby.