Probiotika, prebiotika, synbiotika. Jaký je rozdíl?

Střevní mikrobiom hraje velmi důležitou roli v našem trávicím traktu i pro naši imunitu. Jedná se o veškeré mikroorganismy, které žijí v našich střevech. Patří sem především bakterie a kvasinky, ale také houby, viry či prvoci. O náš mikrobiom bychom se měli náležitě starat, jeho rozhození nám totiž může způsobit nemalé obtíže. 

Co jsou probiotika, prebiotika a synbiotika?

Náš mikrobiom můžeme, kromě vhodné stravy, “nakopnout” určitými doplňky, jako jsou probiotika, prebiotika nebo symbiotika. Jaký je mezi nimi ale rozdíl?

Probiotika jsou živé mikroorganismy, tzv. ,,hodné“ bakterie. Přispívají ke zlepšení zdravotního stavu, pokud jich užíváme dostatek. Jsou to druhy, které prokazatelně žijí v našem trávicím traktu a byl potvrzen jejich pozitivní účinek. Nejčastěji se jedná o bakterie mléčného kvašení – Streptococcus, Enterococcus, Lactococcus, Lactobacillus, anebo i nějaké druhy Bifidobakterií.

Prebiotika = označují se tak nestravitelné sacharidy, které podporují růst nebo aktivitu určitých kmenů bakterií, u kterých se prokázal pozitivní efekt na zdraví člověka – nejčastěji to jsou Bifidobakterie. Prebiotikem je často nestravitelná vláknina, např. inulin.

Synbiotika jsou kombinací probiotik s prebiotiky – tedy živé prospěšné bakterie spolu se substráty, které slouží jako jejich strava.

TIP: Pomůže vám vláknina zhubnout? 

Ve kterých potravinách se mohou objevovat?

Probiotika, prebiotika a synbiotika můžete koupit například v lékárně. Můžete je ale často najít v běžných potravinách!

Probiotika se vyskytují např. v kysaných mléčných výrobcích jako je kefírové mléko, podmáslí či plnotučný jogurt a také v tvrdých sýrech. Dále pak v kvašené zelenině např. okurky a zelí a nakonec se vyskytují i v tempehu a kváskovém pečivu. Slyšeli jste už o kombuche? I tam se bakterie vyskytují!

Prebiotika můžeme najít v ovoci a aromatické zelenině, jako je chřest, cibule nebo česnek, který je bohatý na inulin a má antibakteriální a antivirotické účinky. Dále pak v čekance, která se může objevit např. v proteinových tyčinkách.

Co se týše synbiotik, stačí si nakombinovat potraviny s probiotiky a prebiotiky, např. smoothie s plnotučným jogurtem a banánem. Tímto našemu mikrobiomu dodáme vše, co potřebuje. 

Vyplatí se probiotika užívat?

Spoustu lidí užívá probiotika preventivně, což není úplně žádoucí. Po doplňku stravy sáhněte, pokud máte například zažívací potíže. Za normálních okolností vám však úplně postačí, pokud si budete vybírat jak probiotické, tak prebiotické potraviny.

TIP: Vyzkoušejte naše krabičky, kde najdete spoustu probiotických i prebiotických potravin!