Pokud se zajímáte o hubnutí, jistě vám neunikl termín kalorický deficit. Nejefektivnějším způsobem, jak zredukovat váhu, je být v kalorickém deficitu, tedy přijímat méně kalorií za den, než je vaše optimální hodnota. Mnoho z nás ale nemusí tento termín pochopit správně a začne jíst méně, než je potřeba, až pak nakonec dochází k hladovění. V tomto článku si ujasníme, proč není hladovění správnou volbou. Vysvětlíme si pojem kalorický deficit a jaký je rozdíl mezi hladověním a přerušovaným půstem.
Zpomalí se vám metabolismus
Ve větším kalorickém deficitu začne tělo shánět energii z jiných zdrojů. Tělo v normálním stavu přijímá energii z glukózy, která je pomocí hormonu insulin ukládána v buňkách a následně přeměněna na glykogen, což je zásobní sacharid. Glykogen se tedy stává hlavním zdrojem energie. Pokud je naše tělo ve stavu hladovění, insulinu je málo, a tím pádem glukóza nevstupuje do buněk a zůstává v krevním řečišti jako rychlý zdroj energie. Po vyčerpání tohoto zdroje začne tělo využívat tukové zásoby a následně i protein ukládaný ve svalech kvůli nedostatečnému příjmu glukózy z potravy. Tento proces získávání energie z jiných zdrojů zpomaluje náš metabolismus, tělo začne pracovat na bázi menšího množství energie z jiných zásob a je v takzvaném režimu přežití, a tudíž dochází i k jiným problémům ohrožujícím naše zdraví.
TIP: Škodí palmový tuk zdraví?
Negativní efekt na zdraví
Ze začátku určitě shodíte velké množství na váze v krátkém čase. To ale nemusí být udržitelné a spíše se stane, že se vám zpomalí veškeré funkce v těle. To se týká například imunity, která se vám oslabí, stejně tak i kostí, které kvůli nedostatku živin a minerálů začnou slábnout spolu s nehty a vlasy. Co se týče žen, velký kalorický deficit, respektive hladovění, má velice negativní efekt na menstruační cyklus, který začne být nepravidelný a postupem času se zastaví. U žen ve věku menopauzy také dochází k nerovnováze hormonů a to způsobuje, že jsou více náladové a trpí depresemi. Také bude hlad vaším velkým nepřítelem spolu s diskomfortem trávicího traktu.
Je přerušovaný půst stejný jako hladovění?
Mnoho lidí asociuje hladovění s přerušovaným půstem. Přerušovaný půst je nicméně způsob přijímání jídla v cyklech. Například půst 16/8 znamená, že 16 hodin nejíme a držíme půst, zbylých 8 hodin doplňujeme náš denní kalorický příjem. Oproti hladovění je přerušovaný půst udržitelný způsob diety, kdy se nelimitujeme a přijímáme všechny potřebné kalorie a živiny.
Vytváříme si poruchy příjmu potravy
V závažnějších případech má hladovění velký vliv na duševní zdraví. Jedinci si vybudovávají závislost na váze a počtu přijímaných kalorií, což vede k anorexii, bulimii a dalším poruchy příjmu potravy. Náš vztah k jídlu se takto mění v negativní, limitujeme potravu a tělo je následně vystaveno nebezpečí.
TIP: Zajímá vás, k čemu je dobrý ostropestřec?
Jak tedy nehladovět?
Měli bychom mít vyváženou stravu sestavenou z komplexních sacharidů, bílkovin a tuků. Pokud chceme hubnout, můžeme být v udržitelném kalorickém deficitu tak, abychom dodržovali denní příjem všech potřebných živin bez limitování potravy.
Berte jídlo jako váš lifesaver
Závěrem je důležité zmínit, že jídlo je naše energie. Bez jídla a pitného režimu můžeme naše tělo vystavit velkým problémům, které nejsou vůbec prospěšné našemu zdraví. Jezte tedy vyváženě, bez limitace jídla a s radostí pro prospěšnost vašeho zdraví. TIP: S našimi krabičkami se hladovění nemusíte obávat!