Proč je pravidelný pitný režim důležitý

Lidský organismus je tvořen přibližně z šedesáti procent vodou, která je pro život nezbytná. S rostoucím věkem se bohužel snižuje pocit žízně. Člověk tak pocítí žízeň až při mírné dehydrataci, ve stáří dokonce ještě později. K utišení žízně stačí velmi malé množství tekutin, cca 120-150 ml, které ale zdaleka nestačí k doplnění chybějících tekutin. Dehydrataci přitom provází řada nepříjemných příznaků jako je snížená výkonnost, únava, bolesti hlavy, malátnost a další, kvůli kterým by se všichni měli snažit pít během dne dostatečně. 

Příznaky dehydratace

Mezi příznaky mírné dehydratace (ztráta tekutin v množství 1-2 % tělesné hmotnosti) patří sucho v ústech, oschlé rty, husté sliny, únava, bolest hlavy, nemožnost udržet pozornost, snížená výkonnost, tmavá moč, suchá kůže. Pokud pozorujete tyto příznaky začněte pomalu popíjet tekutiny po menších dávkách (tedy ne více než 1 litr za hodinu). A sledujte množství a barvu moči, která by měla být světlá.

Jste výrazně unavení, zmatení, ospalí, podráždění, točí se vám hlava, máte závratě a poruchy rovnováhy, pociťujete zhoršenou odolnost vůči fyzické i psychické zátěži, máte nízký krevní tlak a zrychlený pulz? Pak zbystřete, protože se u vás pravděpodobně projevuje střední dehydratace (ztráta tekutin v množství 2-5 % tělesné hmotnosti) a měli byste začít okamžitě doplňovat tekutiny. Stejně jako při mírné dehydrataci platí, že příjem tekutin navyšujete postupně, ne najednou. Pokud nedojde do dvou hodin ke zlepšení zmiňovaných příznaků, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Při těžké dehydrataci (ztráta tekutin v množství na 5 % tělesné hmotnosti) nastává šok a může dojít až ke ztrátě vědomí. Je nutná urychlená hospitalizace a podání tekutin do žíly. 

Množství tekutin v závislosti na věku

Kojenci a děti 

Tělo novorozence obsahuje 75 % vody, což je nejvyšší podíl tělesné vody ku hmotnosti těla ze všech vývojových fází života člověka. Množství tělesné vody se snižuje na cca 60 % v době, kdy dítě dosáhne 6 měsíců. Kojené děti přijímají dostatečné množství vody z mateřského mléka. Když ale děti začínají konzumovat i pevnou stravu, jejich příjem tekutin klesá na cca 120 ml/kg/den. Je důležité poznamenat, že doporučený příjem tekutin pro kojence mladší 6 měsíců je 150 ml/kg/den. Děti starší jednoho roku by měly vypít 6-8 nápojů denně. 

Dospělí 

Dospělý člověk potřebuje průměrně 2-2,5 litru tekutin denně (tekutiny obsažené v potravinách a nápojích). Dospělé ženy mohou mít nižší požadavky na vodu než muži, kvůli nižší tělesné hmotnosti a nižšímu podílu tělesné vody. Odhaduje se, že u žen je spotřeba vody o cca 0,5-1 l menší než u mužů. Nicméně více tekutin potřebují ženy těhotné, tato potřeba se ještě zvyšuje v období laktace. Celková spotřeba vody u mužů se sedavým zaměstnáním je cca 2,5 l za den, zvyšuje se na 3,5 l za den, pokud je daný jedinec mírně aktivní a blíží se 6 l za den, pokud je velmi aktivní a žije v teplém klimatu. 

Co pít během dne?

S tekutinami dochází k příjmu i dalších látek jako jsou minerální látky v mineralizovaných vodách, jednoduché cukry ve sladkých nápojích, kofein v kávě a tak dále. Základem pitného režimu by ale vždy měla být voda. Pro dlouhodobé pití je vhodná pitná voda z vodovodu nebo studny (u studny je důležitá pravidelná kontrola kvality), balená neslazená a nesycená voda se slabou mineralizací, neslazené čaje (ovocné a zelené), kávovinové nápoje z praženého obilí. 

Jako doplněk pitného režimu, krátkodobě a v malých dávkách, jsou vhodné bylinkové čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, sycené neochucené vody a středně nebo silně mineralizované vody.

TIP: Proč si dávat pozor na ovocné šťávy?

Naopak k dlouhodobé a pravidelné konzumaci nejsou vhodné kofeinové a kolové nápoje, energetické nápoje, slazené nápoje, koncentrované ovocné šťávy a alkohol. Tyto nápoje byste měli pít jen výjimečně, protože častá konzumace přináší zdravotní rizika.

Závěrem

Voda je reakční médium, ve kterém probíhá nespočet biochemických reakcí důležitých pro správné fungování celého organismu. Jde o životně důležitou tekutinu. Funguje také jako rozpouštědlo a nosič živin, podílí se na vyplavování škodlivých látek z těla. Nezapomínejte proto na pitný režim!

TIP: Přečtěte si více o pitném režimu zde.