O sezónních a lokálních potravinách jsme si povídali již v letním období. Malá rekapitulace však nikdy neuškodí a pro ty z vás, kteří jste na tento článek narazili náhodně, to milerádi zopakujeme. Tentokrát se však zaměříme na podzim!
Co to jsou sezónní a lokální potraviny?
Sezónní potraviny = jsou to takové potraviny, které v dané době a období dozrávají. Mimo supermarketů je můžeme sehnat i z chovů či na farmářských trzích. Nemusí se ale vždy jednat pouze o zeleninu či ovoce, může to být i maso, houby apod.
Lokální potraviny = jsou to potraviny, které se vypěstují v našem okolí a nedovážejí se tak z různých států nebo zemí. Místní potraviny jsou často čerstvé a chutnají i lépe.
Dovážené vs. České potraviny
Jak najít nejzdravější potravinu? A jaká to je? V mnoha článcích, které po internetu kolují, se můžete dočíst, že je to například bobule Acai. Je tak opravdu zázračná? Dle mnoha zdrojů je zázračná potravina třeba ta, která má vysoký obsah antioxidantů, podporuje funkci mozku a dodává pružnost pokožce. Acai ale není jedinou potravinou, která může tyto benefity mít. Co třeba takový rybíz, který je běžně dostupný i v Česku a nemusí se dovážet? Otázkou tedy zůstává, jsou bobule Acai opravdu tak zázračné? Odpověď zní ne! I v našich podmínkách nalezneme potraviny, které mají velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Proč tedy dovážet tuto plodinu z Amozonie, když máme velmi podobnou u nás?
Samozřejmě to neznamená, že bychom si nic dovezeného dát nemohli! Je to jen malý příklad toho, že nemusíme hledat zázraky v zahraničí, ale čas od času se zaměřit i na naše potraviny, které vám možná i rostou na zahradě.
Výhoda sezónních a lokálních potravin
Zvláště vitaminy trpí na dlouhou prodlevu, která vzniká na cestě potraviny mezi zemědělcem a konzumentem, čím delší prodleva mezi nimi je, tím méně těchto látek v potravinách nalezneme. Prakticky v tu samou chvíli, kdy např. kedlubnu vytáhnete ze země a odstraníte její kořen, procento látek v ní nacházejících se razantně začíná snižovat. To by měl být tedy ten nejpodstatnější důvod, proč tyto potraviny konzumovat ve větší míře než potraviny dovážené. Pokud bychom si porovnali množství využitelných látek nacházejících se u rajčete dováženého ze Španělska a u rajčete od farmáře z malé vísky v česku, zjistíme, že množství využitelných látek je rozdílné, a to i kdyby obě rajčata měla stejné pěstitelské nároky a byla skladována úplně stejně. Cesta, kterou tedy rajče ze Španělska absolvovalo, má výrazný vliv na jeho složení. To platí tedy i u jiných potravin.
Pokud nakupujeme a konzumujeme lokální potraviny, podporujeme tím nejen ekonomiku, ale také místní pěstitele a tím i rozvoj místa, kde žijeme. Lokální potraviny jsou často čerstvé, sladké, šťavnaté a chutnají lépe než potraviny, které se dováží z jiných zemí několik hodin. Díky lokálním potravinám můžeme také ochutnat spoustu nových jídel. Pokud tedy budeme nakupovat např. na farmářských trzích, můžeme objevit novou nebo jedinečnou potravinu, která se v dané oblasti pěstuje. Lokální potraviny jsou obecně bezpečnější, protože čím méně kroků je mezi zdrojem jídla a naším stolem, tím je menší riziko kontaminace. To samozřejmě neznamená, že byste se měli dovezených potravin nějak obávat.
Podzimní české potraviny
Pojďme se ale vrhnout na slíbený podzim! Jaké potraviny se sklízejí v Česku na podzim?
- Ovoce – Jablka, hrušky, švestky, blumy, broskve, brusinky, hroznové víno, maliny, mirabelky, nektarinky, ostružiny, různé druhy ořechů a další
- Zelenina – brambory, brokolice, celer, cibule, cuketa, červená řepa, dýně, feferonky, kapusta, kedlubna, květák, lilek, paprika, polníček, pórek, rajčata, růžičková kapusta, řeřicha, špenát, tuřín, zelí a další
Recept na smetanovou dýňovou polévku
Na závěr tu pro vás máme recept, který vás v sychravých, podzimních večerech zaručeně zahřeje!
Recept je na cca 30 minut
Budete potřebovat:
- 2 PL másla
- 1 ks cibule
- 500 g dýně (ideálně hokkaido – nemusí se loupat)
- 600 ml zeleninového vývaru
- 150 ml smetany
- sůl
- bílý pepř
- muškátový oříšek
- dýňový olej
- bagetku
V kastrolu nechte zpěnit cibuli na másle do zlatova. Přidejte dýni a opečte ji ze všech stran, zalijte vývarem a uvařte doměkka. Až bude dýně úplně měkká, stáhněte z plamene a rozmixujte ji. Přidejte smetanu a okořeňte dle chuti. Polévku podávejte s dýňovým olejem a opečenou bagetkou. Můžete podávat i s osmahnutými dýňovými semínky či parmezánem.
Dobrou chuť!
TIP: Dýňové pokrmy můžete najít i v našem podzimním menu!