Zima je obdobím možných nedostatků některých mikroživin v jídelníčku. Hlavním důvodem je menší rozmanitost druhů ovoce a zeleniny. Ne že by nebyly v obchodech k sehnání, ale cenově mohou být méně přijatelnější, protože se jedná o potravinu dovezenou, která u nás v tomto období není k sehnání, nebo zkrátka není taková chuť na “studené” saláty, které mají v létě osvěžující efekt. V tomto článku se seznámíte s důležitým vitaminem D.
TIP: Nevíte si rady se svým jídelníčkem? Pak vyzkoušejte naše krabičky.
Vitamin D
Vitamin D je rozpustný v tucích stejně jako vitaminy A, E a K. Má mnoho nezbytných funkcí v lidském těle. Podporuje imunitu, je prospěšný pro zdraví kostí a zubů a hraje důležitou roli, co se týče energie a únavy.
Růst kostí a zubů
Tento vitamin je také zodpovědný za udržování stálé hladiny některých prvků. Při dostatečném množství vitaminu D je udržována optimální hladina vápníku a fosforu, to napomáhá při budování kostí. Vitamin D dále stimuluje tvorbu kostních buněk a tlumí produkci parathormonu – hormon jehož funkcí je odbourávání vápníku z kostí do krve.
Co se děje, když chybí vitamin D?
V pokročilém věku se kvůli nedostatku vitaminu D může projevit onemocnění zvané osteoporóza, kdy jsou kosti velmi řídké, je totiž znemožněna absorpce vápníku a fosforu. Z nedávných studií vyplývá propojenost dlouhodobého nedostatku vitaminu D a autoimunitních onemocnění, jako je cukrovka, artritida nebo astma. Snížený příjem tohoto vitaminu je taktéž asociován s výskytem infekcí a běžných onemocnění jako je například nachlazení.
Zdroje vitaminu D
V těle vzniká vitamin D při pobytu na slunci. Tento zdroj je však nedostatečný, a to právě v zimních měsících. V potravě najdeme vitamin D v minimálních množstvích (ryby, jako je tuňák, losos či makrela; vaječné žloutky; sýry a mléko). Zpozornět by také měli ti z vás, kteří nepřijdou do kontaktu se sluncem, a k tomu nekonzumují žádnou ze zmíněných potravin.
Jak zajistit dostatek vitaminu D v zimním období?
V zimním období jen těžko v našem klimatickém pásmu získáte dostatek vitaminu D pouze ze slunce. Není špatné zajít si na odběr krve a nechat si zjistit hladinu tohoto vitaminu v těle, a následně v případě potřeby zařadit vitamin D v podobě doplňku stravy.
TIP: Přečtěte si také článek: Proč byste měli suplementovat rybí olej?
Na závěr
Tento článek je stručným, ale přehledným objasněním hlavních funkcí vitaminu D a projevů jeho nedostatku. Vitamin D je velice nezbytný pro imunitní systém, zvláště v zimním období, kdy je organismus více náchylný k nemocem. Pokud si nejste jisti, před započetím suplementace se raději poraďte se svým lékařem.
TIP: Více o vitaminu D se dozvíte v tomto článku.