Strava při kojení může být matoucí. Nevíte, kolik byste toho měli jíst, či na co si máte dávat pozor? Tento článek Vám objasní, jak se stravovat při kojení, na co si dávat pozor, čemu se vyhnout a jak úspěšně dodat všechny potřebné živiny kojenému dítěti.
Mateřské mléko neboli jídlo kojence
Mateřské mléko je základem stravy kojence. Mléko dodává dítěti potřebné živiny, je důležité pro jeho imunitní systém a chrání ho před infekčními chorobami. Je potřeba, aby matka konzumovala různé druhy potravin, tak aby dítě po kojenecké fázi bylo schopno rozeznat odlišné chutě.
TIP: Podívejte se na naše další články. Zajímá váš například zdravé pečení?
Více jíst při kojení?
Za prvé je důležité vědět, kolik je toho potřeba konzumovat, aby matka měla dostatek energie k produkci mateřského mléka. Je nutné být v kalorickém surplusu, což znamená navýšení kalorií, tedy více jíst. Podle výzkumů se doporučuje prvních 6 měsíců kojení navýšit kalorie přibližně o 500 kcal denně. Je to zhruba o jednu porci jídla navíc. Je třeba jíst dostatek sacharidů, jako například celozrnné produkty, tousty, cereálie, zeleninu a ovoce. Potraviny jako je maso, vejce, luštěniny a ryby by měly být základem, jelikož jsou bohaté na bílkoviny. Nejmenší podíl ve vaší dietě by měly mít tuky a většina z nich by měla být už součástí masa, oříšků či zdravějších typů olejů, tedy například olivový olej či rybí olej.
Kterým nápojům se vyhnout?
Pitný režim je také velice důležitý faktor při produkci mateřského mléka. Je zapotřebí pít dostatek vody. Při samotném kojení se doporučuje sklenice vody. Je důležité se kompletně vyhnout alkoholu. Alkohol totiž snižuje produkci mléka a negativně ovlivňuje růst dítěte. Kofein působí též negativně na kojence, funguje jako stimulant centrálního nervového systému. Dieta by měla obsahovat minimum kofeinu, jelikož se u dítěte může vyskytnout problém nespavosti či neustálého pohybu a neklidu.
Dosáhnout některých potřebných živin lze i suplementací
Určité vitaminy by se měly také suplementovat. Důležité je mít dostatek vitaminů rozpustných ve vodě, jako například vitamin B a vitamin C. Tyto vitamíny se jednoduše dostávají do mateřského mléka a napomáhají k rozvoji nervového systému dítěte. Mnoho lidí užívá B komplex, doplněk stravy, který obsahuje všechny typy vitamínu B, avšak podle výzkumu vystačí suplementace vitaminu B-12, který se nachází nejvíce v živočišných produktech. Co se týče vitamínů rozpustných v tucích (vitamín A, D, E a K), ty se ukládají v tukových tkání. Nejdůležitější z nich během kojenecké fáze je vitamín D, který je důležitý pro vývoj kostí. Jeho nedostatkem tělo absorbuje minimální množství vápníku a fosforu.
Pokud jste vegetariánka, snažte se získat všechny potřebné živiny. Dávejte hlavně přednost potravinám bohaté na bílkoviny, jako jsou luštěniny, oříšky, mléčné výrobky a vejce. Také zvažte doplňky stravy po konzultaci s vaším lékařem.
TIP: O dostatek živin v bezmasém jídelníčku se postarají naše krabičky.
Čemu se dále vyhnout?
Kromě alkoholu a kofeinu je dobré snížit množství cukru, který mění kompozici mateřského mléka. Další element, na který by si kojící ženy měly dávat pozor, je obsah rtuti v potravě. Týká se to nejvíce ryb. Některé ryby totiž obsahují vyšší procento rtuti, které se dokáže kumulovat v krvi a následně interferovat ve vývoji dítěte a způsobovat nemoci nervového systému. Příkladem je třeba takzvaný bílý tuňák nebo makrela. Ostatní druhy ryb obsahují malé množství rtuti.
Datle superpotravinou pro kojení?
Zajímavou potravinou jsou datle. Jedná se o druh ovoce, který se nejvíce nachází na Blízkém Východě a v severní Africe a je zde důležitou součástí stravy. Datle obsahují mnoho esenciálních živin, sacharidů, vlákninu, bílkoviny, minerály, vitamíny a další. Mimo jiné také fungují jako antioxidanty.. Z jedné experimentální studie bylo zjištěno, že konzumace datlí zvyšuje produkci mateřského mléka o 11 %. Je to také dobrý zákusek, který chutná sladce a lze ho konzumovat buď samostatně, nebo například s oříšky či s mlékem.
Se vším s mírou a rozumem
Pokud máte chuť na určité potraviny, které tolik neprospívají vašemu dítěte, zvažte jejich množství. Nelimitujte jídlo ve velkém a mějte spíše vyváženou stravu, sem tam něco dobrého, tak aby vaše strava neovlivnila vývoj dítěte. Tedy, se vším s mírou a rozumem, a hlavně k prospěšnému vývoji vašeho dítěte.TIP: Pohodlné stravování bez nutnosti počítání kalorií a živin vám zajistí naše krabičky!