Jak nahradit cukr?

Cukr je jednou z největších překážek, co se t‎ýče hubnutí a dodržování zdravého jídelníčku. Pokud chcete vylepšit váš jídelníček a vaše stravovací návyky, je dobré se zamyslet nad tím, kolik cukru denně zkonzumujete. Ve většině případů zjistíte, že ho máte nadbytek. Je nutné kontrolovat množství přijímaného cukru, případně ho i nahradit jinými alternativami, o kterých se více dozvíte v tomto článku.

Pozor na sladké snídaně

Mnoho lidí přijímá nejvíce cukru ze snídaně. Ke snídani si většinou dáte nějaké sladké pečivo, jako jsou koláče či croissanty, které mimo cukru obsahují i vysoké množství tuku. Dalšími častými výrobky konzumovanými k snídani jsou například jogurty a kaše. Tady pozor na ochucené ovocné jogurty. Jako dochucovadla se používají různé přídatné látky, z toho většina jsou právě cukry a zahušťovadla. To stejné platí u všech dochucen‎‎‎‎ých mléčných výrobků jako jsou například kefíry, dochucené tvarohy nebo mléčné nápoje. 

Pokud se vaše snídaně skládá z těchto mléčných produktů, zkuste je nahradit neochucenou verzí. Takový bílý jogurt si sami dochutíte například menším množstvím medu, čekankovým sirupem, domácí marmeládou nebo jednoduše kouskem ovoce. Pro doplnění komplexních sacharidů a tuků můžete přidat granolu nebo ovesné vločky a oříšky. Pokud si sladíte ranní kávu či čaj, zkuste ubrat cukr nebo ho částečně vyřadit alespoň z těchto nápojů. 

Glykemický index a jeho vliv na hladinu cukru v krvi

Je důležité zmínit pojem glykemický index, který udává, jak rychle dokáže tělo zpracovat glukózu z určité potraviny, tedy jak rychle dojde ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. Cukr se vyrábí především z cukrové řepy nebo z cukrové třtiny, chemicky se jedná o disacharid sacharózu složený z monosacharidů glukózy a fruktózy. Přičemž glukóza má nejvyšší glykemický index, takže zvyšuje hladinu glykemie (= koncentrace glukózy v krvi) nejrychleji. Hladina glykemie by měla být poměrně stabilní bez přílišných výkyvů, ke kterým může docházet po konzumaci potravin bohatých na jednoduché sacharidy, proto je dobré cukr konzumovat v menší míře.

Alternativy cukru

Jak ale můžeme cukr nahradit? Je nutné nejdříve zmínit, že cukr bychom neměli nahrazovat, ale spíše ho omezit. Existuje spoustu alternativních sladidel vyznačujících se sladkou chutí, ale nižším glykemickým indexem.

Jedním z běžný‎ch sladidel je med, kter‎ý je známý‎ sv‎ými pozitivními účinky na zdraví. Stejně jako cukr se skládá z glukózy a fruktózy. Na rozdíl od cukru má nižší procento obou těchto složek, a tím pádem má i nižší glykemický index, ale ne o tolik. Med je oceňován kvůli obsahu minerálních látek, jako jsou například měď, železo, hořčík, vápník a další. 

Zvláštní skupinou jsou tzv. polyalkoholy – přírodní látky s  vysokou sladivostí a nízkým glykemickým indexem, hladina cukru v krvi nekolísá drasticky. A navíc nepřispívají k tvorbě zubního kazu. Těmi nejznámějšími jsou xylitol a erythritol. Dalším přírodním a téměř nekalorickým sladidlem je stévie.

Sirupy jako náhrada cukru? 

Javorový sirup je dalším oblíbeným sladidlem. U javorového sirupu je důležité si dávat pozor na složení, jelikož se může stát, že obsahuje cukr jako přídatnou látku. V čistém javorovém sirupu se vyskytuje mnoho minerálních látek, má o trošku nižší glykemický index než cukr, avšak má vyšší energetickou hodnotu než med. Mezi další sirupy patří například agávový sirup, rýžový sirup nebo datlový sirup. Všechny tyto zmíněné varianty mají glykemický index velmi podobný jako cukr.

TIP: Přečtěte si více o sirupech v tomto článku. 

Zdravé sladidlo z kořene čekanky

Velmi vhodným sladidlem je čekankový sirup z čekankového kořene, který má vysoký podíl vlákniny, a tudíž napomáhá i trávení. Také díky obsahu vlákniny dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. Další jeho vlastností je nízký glykemický index, je tedy vhodný i pro diabetiky. Používat ho můžete místo cukru při slazení čaje nebo i na pečení.

TIP: Pomůže vám vláknina s hubnutím?

Na závěr

Předejít nadbytku cukru je důležité pro zdraví člověka. Studie vykazují, že vyšší množství cukru v jídelníčku způsobuje mnoho zdravotních potíží jako například obezitu, cukrovku druhého typu, ztučněná játra a mnoho dalších nemocí. Cukr je však nejrychlejším zdrojem energie, proto v určitých situacích v jídelníčku své místo. Přemíře cukru lze předejít konzumací alternativních sladidel jako je zmíněný čekankový sirup. Cukr omezujte postupně a uvidíte, že si vaše chuťové pohárky navyknou na méně sladkou chuť.TIP: Díky našim krabičkám můžete dát chutím na sladké sbohem!