S podzimem přichází první chladné dny, kdy většina z nás začíná upřednostňovat teplé pokrmy a nápoje. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů, které tělo déle tráví, vedou k přirozenému zvýšení tělesné teploty. Dokonce existují potraviny, které mají sami o sobě zahřívající schopnost. Tyto potraviny mají většinou i antimikrobiální vlastnosti, obsahují vitaminy a minerální látky a podporují správné fungování imunitního systému. V tomto článku se dozvíte, které běžně dostupné potraviny pravidelně zařazovat do jídelníčku během chladného období.
Polévky
Horké polévky, zejména ty s kořením a pikantními přísadami, jsou výborným způsobem, jak se zahřát. Mezi zeleninu, která dokáže zahřát patří cibule, česnek, pórek a dýně. Pro podzimní a zimní období jsou taktéž ideální silné vývary s nudlemi, které jsou skvělé i při mírném nachlazení. Nehledě na to, že poctivá polévka může být chutným obědem nebo večeří.
Kořeněná jídla
Typicky zahřívajícím kořením je chilli. Důvod proč chilli vůbec pálí je kvůli látce zvané kapsaicin, jde o rostlinný alkaloid obsažený v chilli papričkách. Chilli také působí jako přírodní antibiotikum, což se hodí v chřipkovém období.
Zázvor je další potravinou, která zahřeje, a také zlepšuje trávení. Využívá se oddenek zázvoru – čerstvý, k přípravě čaje nebo “ginger shotů” (silná koncentrovaná šťáva ze zázvoru) nebo sušený v podobě prášku, využitelný v různých omáčkách.
Kurkuma je kořením s řadou prospěšných účinků. Povzbuzuje krevní oběh, zlepšuje trávení a má protizánětlivé účinky. Stejně jako u zázvoru, se používá oddenek a využitelnost je podobná.
Zelenina a maso
Příjemným sytícím pokrmem je pečená nebo jinak upravená zelenina s masem. Zvláště kořenová zelenina (mrkev, řepa, celer, pastinák a tuřín) dokáže zahřát. Podobně jsou na tom i batáty a brambory. Z masa se na podzim hodí připravovat drůbeží, jehněčí, rybu, kachnu nebo husu na různé způsoby.
TIP: Myslíte si, že se v kanceláři nedá zdravě najíst? Omyl, s našimi krabičkami to jde!
Horké nápoje
Když se řekne horké nápoje, všem z nás se vybaví čaj, káva, kakao nebo horká čokoláda. Čaj a káva obsahují kofein, který podporuje proces termogeneze, tedy prokrvení a prohřátí. Bylinkové čaje také pomáhají zvýšit tělesnou teplotu. A koho by nepotěšil hrnek horké čokolády v upršený podzimní den.
TIP: Mohlo by vás také zajímat – Která káva je zdravější?
Jak zařadit zahřívající potraviny do jídelníčku?
Výše zmíněné potraviny a nápoje mohou být užitečné během chladných měsíců. Je však důležité nic nepřehánět, tzn. neznamená, že když byla zmíněna horká čokoláda jako nápoj se zahřívajícími účinky, že budete celou zimu pít 4 šálky horké čokolády se šlehačkou denně 🙂 Potraviny střídejte a dbejte na pestrost. Jak to může vypadat?
– Ke snídani se hodí ovesná kaše a šálek bylinkového čaje.
– K obědu si připravte dušené maso na kořenové zelenině s bramborovou kaší.
– Odpoledne nesmí chybět zázvorový čaj.
– Večer vás krásně prohřeje jakákoli omáčka se špetkou chilli nebo krémová dýňová polévka, do které klidně můžete také přidat chilli koření.
– No a před spaním se nabízí šálek mléka s medem.
TIP: Rádi byste zlepšili své stravovací návyky, ale nevíte jak na to? Pak by vám mohl pomoci tento přehledný článek o zdravém stravování.