Pravidelný pohyb a cvičení je důležité dodržovat celý rok a to i v zimě. Předejdete tak nežádoucímu přibírání na váze a ještě posílíte svou fyzičku. Ne vždy je však cvičení venku v zimním období bezpečné, proto si udělejte pár minut na přečtení následujících odstavců, a dozvíte se, jak cvičit bezpečně.
Jak začít?
Je dobré si na chladné počasí zvykat postupně, a to už na podzim. Zpočátku je důležité to nepřehánět ani s délkou, ani s intenzitou, ani s frekvencí vašich tréninků. Je dobré určit si nějaký cíl, který vás bude motivovat k pravidelnému cvičení. Přeci jenom se vám v zimním období, kdy přijdete z práce a je skoro tma, nemusí vždycky chtít hýbat. Je sice víc než žádoucí některé dny odpočívat, jenže není ideální necvičit, ani se nijak nehýbat celou zimu! Tak například, jestli je vaším hlavním cílem zhubnout a zároveň uběhnout 5 kilometrů v kuse, začněte jednoduše s chůzí. První týden svůj okruh každý den postupně prodlužujte, další týden v některých úsecích zkuste popoběhnout, další týden zkuste půlku cesty běžet a půlku jít, až se vám jeden den podaří uběhnout celou cestu. Rozhodně nezkoušejte hned první den uběhnout 5 kilometrů, když jste předtím několik let neběhali!
TIP: Přečtěte si také článek: Jak efektivně a rychle zhubnout 5 kg?
Správné oblečení
Říká se, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. I když všichni víme, že zima je plná nevlídných dnů. Abyste předešli nachlazení, dbejte na kvalitní oblečení a raději si oblečte více vrstev.
Slyšeli jste o pravidlu “tří vrstev”? První vrstva by měla být z materiálu, který dobře odvádí pot, jde o funkční prádlo ze syntetického materiálu, které většina z nás nejčastěji obléká na lyže. Druhá vrstva by měla mít funkci zateplovací a prodyšnou. Dobře poslouží například fleecová mikina. Poslední vrstva slouží je ochranná před větrem, deštěm a sněhem. Nejlepší jsou bundy z nepromokavého materiálu.
Dolní část těla udrží v teple teplé ponožky a zateplené legíny nebo softshellové kalhoty.
Také nesmíte zapomenout na ochranu hlavy, tudy totiž odchází velká část tepla. Neodcházejte proto z domu bez čepice a šály nebo jiného šátku na ochranu krku.
Rozcvička na zahřátí
Když cvičíte venku při nižších teplotách je důležité se neustále hýbat. Rozcvička je důležitá před jakýmkoliv cvičením, obzvlášť v zimě. Bez zahřátí jsou cévy stažené, to může vést ke křečím, bolesti svalů po tréninku a dalším problémům. Rozcvička by měla být spíše delší a pomalejší, aby nedošlo k rychlému zpocení a následně ztrátě tepla.
Pozor na pitný režim
Jako při všech druzích cvičení a za jakéhokoli počasí, nezapomínejte ani v zimě přijímat dostatek tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Hlavně v nižších teplotách, kdy přirozeně nemáte takovou žízeň, jako když je venku třicet stupňů. Za každou hodinu pohybové aktivity vypijte přibližně 500 ml vody. Voda nemusí být studená, klidně u sebe mějte termosku s teplým čajem.
TIP: Nevíte si rady se stravou? Přečtěte si také tento článek.
Závěrem
Na fyzickou aktivitu a cvičení nezapomínejte ani v zimě. Pravidelné cvičení stimuluje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost těla, napomáhá regulovat hmotnost a zlepšuje fyzickou kondici. Nic nepřehánějte, v případě únavy si raději odpočiňte a hýbejte se s chutí a radostí.