Co je to jojo efekt?
Jojo efekt je termín, který se používá k popisu situace, kdy se člověk snaží trvale zhubnout, pokud se mu však povede váhu snížit, za nějaký čas se začne vracet na prvotní hodnoty a někdy i přesáhne původní váhu. Tento efekt je způsoben dodržováním drastických diet nebo nesprávně nastavených dietních plánů, které danému člověku nedovolují udržet si vytouženou váhu po delší dobu, a zároveň ho nenaučí nic o zdravém životním stylu. Hubnutí v tomto případě bývá až příliš rychlé a obvykle se, místo chtěného tuku, vytrácí hlavně voda a svalová hmota.
Příčiny jojo efektu
Jak už jsme si řekli, nejčastější příčinou bývá špatně nastavený jídelníček. Jojo efekt může způsobit například nevhodná dieta, která vám radí vynechat určitou skupinu živin, jako jsou třeba sacharidy či tuky. Můžete mít také špatně nastavený příjem a jíst málo. Nebo si zakazujete jíst úplně vše, co máte rádi. Všechny tyto restrikce mohou způsobit jojo efekt. Pokud je váš jídelníček nastaven neudržitelně, vrátíte se dřív nebo později k vašim starým zvykům a váha v tu chvíli začne růst. Je možné, že vás diety natolik rozhází, že se začnete stravovat ještě hůř a dostanete se dokonce na vyšší váhu, než původně.
Pokud budete hladovět, následně zhubnete a začnete jíst opět normálně, tělo se bude radovat, že má zase normální příjem energie a živin a začne si je ukládat s obavami, že ho zase začnete trápit hladem. Metabolismus se zpomalí, sníží se hodnota bazálního metabolismu a tělo si začne energii ukládat na horší časy v podobě tukových zásob. Tedy znovu přiberete. A jojo efekt je na světě.
TIP: Dostaňte se do formy díky zdravému stravování.
Následky jojo efektu
Neustále honění se za ideální postavou a následné selhání může způsobit pocit zklamání a nedostatečnosti. Dodržování drastických diet a hladovění může vést ke stavům vyčerpání a špatné nálady. Nedostatek živin může způsobit vypadávání vlasů, problémy s kůží, různé záněty či problémy s trávením a mnoho dalšího.
Následkem je také neustále se měnící váha, která může ve výsledku skončit u mnohem vyššího čísla, než původně. Celý tento proces také vede k rozházenému metabolismu i psychice.
Jak předejít jojo efektu (nebo se z něj dostat ven)
“K úspěchu nejede výtah. Musíte jít po schodech.” Nesnažte se hledat zkratky, cestu si akorát prodloužíte. Místo nesmyslných diet se raději začněte vzdělávat v oblasti výživy. Naučte se stravovat tak, abyste mohli pokračovat i po dosažení optimální hmotnosti. Jezte dostatek celorznného pečiva, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, luštěnin, libového masa, nebojte se příloh a zdravých tuků a jednou za čas si dejte i něco dobrého. Zjistěte si, kolik byste toho měli za den sníst a dodržujte to. Pro hubnutí by tělo mělo být v lehkém kalorickém deficitu, ale nemělo by strádat.
TIP: Pokud chcete mít jistotu, že váš jídelníček obsahuje dostatek živin a zároveň jste v lehkém kalorickém deficitu, zkuste náš hubnoucí program s krabičkami.
Také si stanovte reálný cíl. Zdravé hubnutí znamená shodit 0,5 – 1,5 kg týdně, což může být sice méně, než na radikální dietě, ale jedná se o kilogramy, které s největší pravděpodobností už nenaberete zpět a bude se skutečně jednat o tuk, nikoliv o svaly a vodu. Nezapomínejte ani na pohyb, který je při hubnutí důležitý a může vám dost pomoci. Vybírejte takový, který vás bude bavit, jedině tak pro vás bude udržitelný.
Autorka: Ing. Kristina Heřmanová