Proč si dávat pozor na ovocné šťávy?

Nápoje z ovoce a zeleniny jsou v dnešní době velice oblíbené a skvělé pro zpestření našeho jídelníčku. I přes to, že ovocné a ovocnozeleninové šťávy nebo smoothies obsahují méně prospěšné vlákniny než celé ovoce, stále jsou dobrým zdrojem některých vitamínů, minerálních látek a enzymů. Rozhodně je tedy lepší smoothie než ovoce žádné. Jsou ovšem věci, kvůli kterým bychom si měli dávat na ovocné šťávy pozor. Začněme však od začátku.

Jaké jsou rozdíly mezi freshem a smoothie?

Fresh je šťáva z ovoce nebo zeleniny, kterou je možné získat pomocí lisu nebo odšťavňovače.

Smoothie je tvořeno čerstvým rozmixovaným ovocem či zeleninou a tekutou složkou např. mlékem nebo vodou. Můžou se také přidat zahušťovací složky jako je jogurt, smetana či led.

Jaké jsou výhody konzumace freshů a smoothies?

Fresh je skvělým zdrojem látek, které jsou důležité pro naše tělo, jako jsou vitamíny a minerální látky. Tyto látky jsou rychle vstřebatelné díky velice malému množství vlákniny. Díky těmto látkám mohou mít freshe pozitivní vliv na imunitu člověka, můžou také pomáhat snižovat množství cholesterolu v krvi a vyrovnávat hladinu cukru v krvi.

Smoothie díky rozmixovaným slupkám z ovoce či zeleniny obsahuje velké množství vlákniny, tudíž nás zasytí mnohem víc. Zasycení může trvat déle, když přidáme ještě mléko nebo jogurt a třeba i nějaká semínka či ořechy. Vzhledem k tomu, že trávicí systém nemá s rozmělněním tolik práce, lze smoothie snadněji strávit.

Na co si dát při konzumaci freshů a smoothies pozor?

U freshů je nevýhoda velmi malého množství vlákniny, která je pro naše tělo velmi důležitá. Tyto nápoje obsahují ovocný cukr, tzv. fruktózu, což zapříčiní, že do pár minut po vypití ucítíme velký nával energie, který se po zhruba hodině promění v hlad. Obsahují také velké množství ovocných kyselin, takže když freshe dostatečně nenaředíme, může to mít negativní vliv na zubní sklovinu. Je tedy dobré nápoj dostatečně naředit vodou, prospějeme tak nejen svým zubům, ale také celému organismu díky snížení množství přijaté energie a jednoduchých sacharidů. Samozřejmě také pozor na kalorie – 2 dcl ovocné šťávy je jako 1 porce ovoce. Sladké nápoje se pijí samy, takže tady opravdu pozor – fresh si dopřejte jako zpestření jídelníčku, protože ho máte rádi, případě chcete doplnit nějaké vitaminy. Nic se ale nemá přehánět

Smoothies obsahují naopak velké množství vlákniny. V případě přemíry vlákniny dochází ke špatné vstřebatelnosti některých minerálních látek a vitamínů, případně se také mohou vyskytnout žaludeční potíže a koliky – bolestivý stav v oblasti břicha. Přemíra vlákniny ovšem nehrozí ve většině jídelníčků české populace, nemusíte se tedy smoothieček obávat. Ideálně přimíchejte i nějaký mléčný výrobek a zdravé tuky, například jogurt a chia semínka. Takto si můžete vytvořit ideální snídani nebo svačinu. I smoothies obvykle obsahují i několik kusů ovoce, proto to ani s nimi nepřehánějte. 

Jak si fresh nebo smoothie vyrobit doma?

Nyní si představíme dva recepty na fresh a smoothie nápoj.

ŠŤÁVA (FRESH) Z ČERVENÉ ŘEPY:

Suroviny:

500 g červené řepy

500 g mrkve

500 g jablek

Kousek čerstvého zázvoru (4 – 5 cm)

Postup:

1) Červenou řepu, mrkev, jablka a zázvor okrájíme, u jablek odstraníme jádřince

2) Vše dáme do odšťavňovače a po odšťavení ihned podáváme

ZELENÉ SMOOTHIE (2 porce):

Suroviny:

2 zralé banány

1 zralé avokádo

2 hrsti červeného špenátu

Hrst čerstvé máty

40 g kešu oříšků

1 lžička čekankového nebo javorového sirupu či medu

Džus nebo voda

Postup:

1) Kešu oříšky den předem namočíme, aby změkly

2) Banány, avokádovou dužinu, špenát, mátu a oříšky rozmixujeme dohladka

3) Zředíme džusem nebo vodou a podle chuti osladíme

4) Nalijeme do skleniček a ozdobíme čerstvým ovocem, popřípadě plátky kokosu či

mandlí

Tip: Do smoothie můžeme přidat i trošku nastrouhaného zázvoru nebo kousek řapíkatého celeru. Ke smoothie můžeme konzumovat dýňová semínka.

A co je závěrem?

Smoothies a freshe jsou skvělým zpestřením našeho jídelníčku, ale rozhodně by neměly nahrazovat celkový příjem tekutin. Můžeme je tedy považovat pouze za doplněk stravy a dopřávat si je zhruba 2 – 3x týdně. Pokud byste si měli vybrat mezi odšťaveným ovocem nebo rozmixovanými kusy ovoce, vždy sáhněte po druhé variantě.