Neslazený čaj se bez problému může stát součástí vašeho pitného režimu. Jaká je ale jeho správná příprava a co různé čaje obsahují? Ne každý čaj je tožit vhodné pít nepřetržitě, každý z nich totiž obsahuje jiné látky. Je mnoho čajů, ze kterých můžete vybírat, záleží na vašich preferencích a na tom, co od čaje očekáváte. Můžete vybírat z čajů sáčkových nebo sypaných, lehkých na přípravu a těžších, či s různým obsahem kofeinu. Než se však podrobně podíváme na jednotlivé druhy, řekněme si nejdřív něco o jeho přípravě.
Pozor na opakované louhování čaje
Pro chuť čaje je podstatná délka louhování, při delším louhování, než je doporučeno k danému čaji, se mohou uvolňovat látky, třísloviny, které čaj dělají trpký a hořký. Třísloviny naleznete například i v nezralém jablku či hroznovému vínu. Umíte si tedy představit, jak asi chutná takový přelouhovaný čaj. Některým druhům čajů nevadí opakovatelné louhování, ale neměli byste ho aplikovat u čajů sáčkových. Zvláště v minulém století mnoho rodin chtělo na poměrně drahém čaji ušetřit, proto čajové sáčky opakovaně používali. To ale může vést k šíření různých plísní a toxinů, které nejsou pro vaše tělo dobré a mohou vést k dalším zdravotním problémům. Čajový sáček je dobré používat pouze jednou. A teď už pojďme k jednotlivým čajům.
Černý čaj
Všechny černé čaje pocházejí z lístků Camellia sinesis, jehož lístky procházejí oxidací vlhkým teplým vzduchem. Během této oxidace se lístky zbarvují do hnědočerné barvy.
Díky oxidaci se také rychle vylouhuje kofein, proto nám připadá tento čaj silnější. Jeho barva by měla být něco mezi červenou a hnědou, proto je ve východní Asii známý jako červený čaj. Černý čaj obsahuje relativně velké množství kofeinu, a to od cca 30 až do 90 mg na 250 ml šálek, obvykle však okolo 40 mg. Oproti tomu například v 1 espressu najdete okolo 60 mg. Účinky kofeinu z čaje sice nastupují pomaleji, o to déle ale trvají, nepodceňujte jej.
Černý čaj patří mezi jedny z nejjednodušších čajů na přípravu. Lístky čaje by se měly louhovat nejdéle 5 minut, ale doporučeno je louhovat po dobu 3 minut. Pokud chcete slabší šálek, louhujte kratší dobu. Doporučená teplota vody je mezi 90–100 °C.
Zelený čaj
Zelený čaj se vyrábí z listů rostliny Camellia sinensis, stejně jako černý čaj. Hlavní rozdíl spočívá v procesu zpracování. Zatímco černý čaj prochází fermentací, zelený čaj je nefermentovaný a prochází pouze minimální oxidací.
Zelený čaj se obvykle louhuje 1-3 minuty a to ve vodě o teplotě 70 – 80 °C. Zelený čaj obsahuje víceméně stejné množství kofeinu, jako čaj černý, ale díky jeho šetrnější přípravě je ve výsledku obsah kofeinu nižší.
Ovocný čaj
Ovocné čaje neobsahují kofein, jedná se o čaje vyrobené ze sušeného ovoce, případně z bylin.Většina ovocných čajů obsahuje ibišek, který může na některé lidi působit dráždivě, jestli vám vadí, hlídejte si jejich složení.
Ačkoli ovoce obsahuje vitamin C, v čaji ho mnoho nenaleznete, neboť je tento vitamin choulostivý na teplotu. Pokud jste si tedy doteď mysleli, že je ovocný čaj dobrým zdrojem tohoto vitaminu, tak bohužel.
V šálku nechávejte tento čaj louhovat 5-8 minut. Čas nepodceňte, při brzkém scezení se nestihne vylouhovat. Nemusíte se však bát nechat čaj v hrnku déle, nepřelouhuje se, může však dosáhnout trpké chuti. Ideální teplota je ihned z konvice, tedy cca 100 °C.
Bylinný čaj
Mezi bylinné čaje patří například Rooibos a Honeybush. Bylinné čaje se často využívají pro své léčivé účinky. Všechny tyto čaje mají svoji specifickou chuť a je potřeba si na ně trochu zvyknout. Stejně jako ovocné čaje, ani ty bylinné neobsahují kofein.
Rooibos i Honeybush jsou si chutí a vzhledem podobné. Zalijete je vroucí vodou o cca 100 °C a louhujete ideálně 5 minut. Tyto čaje při delším louhováním nezhořknou.
Jejich listy mají specifický jehličkovitý tvar a získávají se z čajovníku kapského, tj. jihoafrický keř. Čaje bylinné, které slouží k léčebným a preventivním účelům, mají specifické potřeby pro teplotu vody a dobu louhování. Z hlediska nevyváženého množství látek v bylinách není vhodné tyto čaje pít dlouhodobě.
Závěrem
Neoslazené čaje jsou skvělou možností, jak si zpestřit pitný režim. Některé čaje, především černý a zelený, obsahují celkem velké množství kofeinu. Pokud jste tedy na kofein citliví, dávejte si tyto čaje spíše v dopoledních hodinách a nepřežeňte to s jejich množstvím. Ovocné čaje kofein neobsahují, můžete si je proto dávat během dne kdykoliv a v libovolném množství. Co se týče bylinkových čajů, pozor by si měly dávat především těhotné ženy, děti ale i osoby se zdravotními problémy. Vždy se raději ujistěte, že je pro vás daný čaj vhodný.
TIP: Chcete zdravý a vyvážený jídelníček? Zkuste naše krabičky!