Existují vůbec superpotraviny?

Superpotraviny jsou opravdu super! A proč? Jsou to potraviny, bylinky, houby nebo jiné potraviny rostlinné říše, které obsahují velké množství živin vhodně působících na náš organismus. Tímto názvem můžeme označit takové druhy potravin, které mají velkou výživovou hodnotu: vysoký obsah vitamínů, minerálů, enzymů, vlákniny, antioxidantů nebo svých vlastních sloučenin, které pomáhají lidskému zdraví jako například imunitnímu, trávicímu, hormonálnímu nebo nervovému systému. Co se ovšem týká naší legislativy, nic jako “superpotraviny” vlastně neexistuje. Obvykle je toto slovo užíváno píše pro marketingové účely. Nicméně je pravda, že potraviny, které jsou takto označovány, mají na lidský organismus pozitivní vliv. Pojďme se tedy na superpotraviny podívat blíže. 

TIP: Škodí sladidla našemu zdraví? Dozvíte se v tomto článku

Proč jsou superpotraviny super?

Pro naše tělo jsou velmi přínosné a skvěle obohacují jídelníček těm, kteří se snaží jíst zdravě. Pokud chceme z těchto superpotravin získat maximum, měli bychom je zařadit do našeho jídelníčku a konzumovat je pravidelně. Můžeme je různě kombinovat a zařadit je do jídelníčku tak, aby byl pestrý a vyvážený. Jsou super také tím, že pomáhají zvyšovat odolnost našeho organismu, posilují imunitu a mohou být i součástí prevence proti vzniku civilizačních onemocnění nebo-li nemoc z blahobytu, například: infarkt, mrtvice, obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, nádorová onemocnění, deprese apod.

Které potraviny patří mezi superpotraviny?

Potravin s takovýmto označením a s velice pozitivními účinky je mnoho. Obecně mezi ně patří například chlorella, vlašské ořechy, mandle, mrkev, červená řepa, jablka, maliny, ostružiny, borůvky, brusinky, granátové jablko, chia semínka, avokádo, lněná semínka a spousta dalších. Nicméně i v Čechách máme své superpotraviny. Jsou to například česnek, cibule, pšeničné otruby, oves, hlíva ústřičná, kysané zelí a růžičková kapusta.

Jak nám mohou superpotraviny pomoci se zdravím?

Superpotraviny pro člověka nejsou spásné. Pokud si myslíte, že si vezmete lžičku chlorelly a stane se zázrak, tak bohužel nestane, ale z velké části nám mohou pomoci a ulehčit práci. Obsahují vitamíny a fytonutrienty, což jsou látky, které se přirozeně vyskytují v rostlinách a chrání je před invazí hub, virů a snižují škodlivé účinky prostředí pro danou rostlinu. Pomáhají nám také na nervový, hormonální a imunitní systém, detoxikaci a trávení a srdečně-cévní systém. Dále pak superpotraviny obsahují unikátní sloučeniny, které cílí buď na celý organismus nebo na více systémů v těle nebo se ,,specializují” na konkrétní oblast zdraví. Většinou ale tyto unikátní sloučeniny ovlivní jednu věc a následně posílí další. Jako příklad si můžeme uvést čaj matcha. Ten pomáhá na posílení energie, ale zároveň může pomoci ke zrychlení metabolismu a posílení obranyschopnosti.

Závěrem

Superpotraviny jsou fajn věc a v rámci pestrého jídelníčku je můžeme zařadit. Pokud si každý den dáme alespoň jednoho zástupce ze superpotravin, můžeme tak ovlivnit fungování našeho organismu a snížit riziko vzniku civilizačních onemocnění. Nezapomínejte ale, že to není žádný zázrak a pojem superpotravina se může vyskytnou téměř na čemkoliv. Dbejte proto raději na zásady správného stravování a snažte se jíst pestrou a kvalitní stravu, než se zaměřovat pouze na “superpotraviny”. 
TIP: Dostatek veškerých živin vám zaručí naše krabičky!