Co je to střevní mikrobiom?
Někteří z vás již možná slyšeli o střevním mikrobiomu. Jedná se především o střevní bakterie (ale také kvasinky), které jsou pro nás ohromě důležité. Nejen, že jsme na sobě vzájemně závislí z hlediska výživy, ale také nás chrání před patogeny a podporují imunitní systém. Tyto bakterie bojují i proti různým onemocněním, jako jsou všemožné alergie, průjem nebo astma. Jak už jste tedy nejspíš pochopili, tyto bakterie jsou nám skutečně ku prospěchu a měli bychom o ně náležitě pečovat. Jak to ale udělat?
Vývoj střevního mikrobiomu
Každý člověk na planetě má rozdílný mikrobiom. Počátek střevního mikrobiomu je v těle matky, kdy vzniká počáteční kolonizace traktu miminka. Mikrobiom se následně mění podle toho, jakou cestou se miminko narodí. U kojenců pak závisí na příjmu tzv. prvotního mléka a následné stravě, tedy mateřském mléku či umělé výživě. Tento mikrobiom se vlivem různých vnějších podmínek nadále mění v závislosti na tom, kde žijeme, jak se stravujeme či jaké geny jsme zdědili.
Jak podpořit zdravý střevní mikrobiom?
Zdravý střevní mikrobiom si zajistíte především díky vyvážené a pestré stravě, ve které by neměly chybět prebiotické ani probiotické potraviny. A jaký že je mezi nimi rozdíl?
Prebiotika se nacházejí v potravinách a pomáhají našim střevním přátelům růst. Jsou to hlavně složky rozpustné vlákniny, které naše střevní bakterie využívají jako zdroj energie. Nalezneme je například v luštěninách, ovoci nebo zelenině.
Probiotika jsou živé mikroorganismy. Jedná se zejména o bakterie nebo kvasinky, které se běžně vyskytují ve střevním traktu. Probiotika můžeme přirozeně doplňovat probiotickými potravinami. Jedná se například o kysané mléčné výrobky, jako je jogurt, kefír nebo acidofilní mléko, dále kysané zelí, kimchi nebo kombucha.
TIP: Víte, proč je v našem jídelníčku důležité železo?
Antibiotika a jejich vliv na mikrobiom
Pokud vám byla předepsána antibiotika z jakýchkoliv důvodu, měli byste vždy dodržovat jejich předepsanou dávku a čas, po který se mají užívat. Je to z již vyzkoušeného postupu, který zajišťuje tu nejúčinnější dobu a množství, které váš organismus potřebuje. Antibiotika mají funkci tu, že tlumí růst a množení mikroorganismů či je rovnou usmrcují, a to bez ohledu na to, zdali se jedná a mikroorganismy prospěšné, či škodlivé. Užívání těchto léků mění složení mikrobiomu v našich střevech. Usmrcené mikroorganismy (i ty prospěšné) se vylučují z těla ven a uvolňují tak místo pro možné patogenní organismy. Po době, kterou máte antibiotika pobírat, by měla nastat doba, kdy zabraňujete osídlení střev patogenními organismy, a to ve formě probiotik a prebiotik. Zdravý střevní mikrobiom je pro nás zásadní, antibiotika tedy užívejte opravdu jen tehdy, je-li to nezbytně nutné a dodržujte doporučení lékaře.
Závěrem
Aby organismus mohl správně fungovat, potřebuje zdravý střevní mikrobiom. Dbejte tedy na vyváženou stravu plnou čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, ořechů a semínek, ale také mléčných (ideálně zakysaných) výrobků a dalších již zmíněných probiotických potravin.
TIP: Dostatek vlákniny vám zajistí naše krabičky!