Sezónní a lokální potraviny: zaměřeno na léto 

Každé roční období se přikláníme k trochu odlišnému stylu stravování. V zimě máme raději  polévky a teplá jídla, v létě zase saláty a grilovačky. Každé období má své typické sezónní potraviny a my se dnes podíváme na ty letní. Které potraviny se v létě produkují v česku a proč je fajn sezónní a lokální potraviny zařazovat?

Co to jsou sezónní a lokální potraviny?

Sezónní potraviny = jsou to takové potraviny, které v dané době a období dozrávají. Mimo supermarketů je můžeme sehnat i z chovů či na farmářských trzích. Nemusí se ale vždy jednat pouze o zeleninu či ovoce, může to být i maso, houby apod.

Lokální potraviny = jsou to potraviny, které se vypěstují v našem okolí a nedovážejí se tak z různých států nebo zemí. Místní potraviny jsou často čerstvé a chutnají i lépe.

Jaké potraviny dozrávají během léta v Česku?

Co se ovoce týká, najdete u nás například švestky, třešně, hroznové víno, višně, broskve, hrušky, jablka, jahody, meruňky, ostružiny, borůvky, maliny nebo angrešt. Ze zeleniny jsou to papriky, petržel, pórek, rajčata, ředkvičky, červená řepa, listový salát, špenát, hlávkové zelí, brokolice, celer, cibule, cuketa, česnek, dýně, hrášek, květák, meloun, mrkev, okurka, lilek, kedlubna

Jaké jsou výhody konzumace lokálních potravin v sezóně?

Pokud nakupujeme a konzumujeme lokální potraviny, podporujeme tím nejen ekonomiku, ale také místní pěstitele a tím i rozvoj místa, kde žijeme. Lokální potraviny jsou často čerstvé, sladké, šťavnaté a chutnají lépe než potraviny, které se dováží z jiných zemí několik hodin. Bývají také výživnější. Nemusí to tak být sice vždy, ale je pravděpodobné, že čerstvý chřest na farmářském trhu bude výživnější než ten ze supermarketu. Díky lokálním potravinám můžeme také ochutnat spoustu nových jídel. Pokud tedy budeme nakupovat např. na farmářských trzích, můžeme objevit novou nebo jedinečnou potravinu, která se v dané oblasti pěstuje. Lokální potraviny jsou obecně bezpečnější, protože čím méně kroků je mezi zdrojem jídla a naším stolem, tím je menší riziko kontaminace. To samozřejmě neznamená, že byste se měli dovezených potravin nějak obávat. 

Zajímavosti 

Říká se, že v létě se čistí naše srdce a tenké střevo. Tradičně se jim přiřazuje červená barva a hořká nebo pražená chuť. V létě jsou nejvhodnější lehká studená anebo jen krátce tepelně upravená jídla. Při přípravě letních jídel omezujeme sůl a používáme větší množství tekutin.  V pozdním létu se čistí slinivka, slezina a žaludek. Tradičně se jim přiřazuje žlutá barva a sladká chuť. Energetickou rovnováhu žaludku a sleziny poškozuje rychlé jedení, fast food nebo potraviny oslabené dlouhým transportem. Naopak příznivě na naše trávení působí, pokud jíme s chutí a v klidu.

A co si z takových potravin připravit?

Zkuste například Meruňky v parmské šunce.

Budete potřebovat:

 5 zralých meruněk, 100 g parmské šunky a salát.

Postup:

Zralé a sladké meruňky opláchnete studenou vodou, rozpůlíte, vypeckujete a každou půlku nakrájíte ještě na třetiny, získáte tedy z každé meruňky 6 dílků. Šunku rozkrájíte na proužky a každý dílek meruňky jím obtočíte. Upravíte na talířky, ozdobíte zelenými salátovými listy a podáváte s čerstvou bagetou. Další varianta se meruňky ještě potřít medem, lehce posypat chilli, krátce ogrilovat a pak zabalit do plátku šunky. A voilà, máte meruňky v parmské šunce .

Závěrem

Stravování lokálními potravinami prospívá nejen našemu zdraví, ale ekonomicky podporuje farmáře v naší komunitě. Má také pozitivní sociální a ekologické dopady. Místní potraviny chutnají lépe, jsou čerstvější a mají více živin. Pojďme tedy podpořit naše farmáře!

TIP: Spoustu sezónních i lokálních potravin najdete i v našich krabičkách!