Spánek je pro náš organismus nesmírně důležitý. Ideálně bychom měli spát 7-8 hodin denně, což je přibližně třetina našeho života. Neměli bychom spát méně než 6 hodin, dlouhodobě to totiž může vést k určitým zdravotním komplikacím a může to například bránit i hubnutí. Pokud se tedy snažíte zhubnout nebo vylepšit váš životní styl, určitě se zaměřte i na spánek. Nic se ovšem nemá přehánět, i přespřílišné vyspávání může vést ke zdravotním komplikacím. Pojďme se společně podívat na to, proč konkrétně je spánek tak důležitý.
TIP: Chcete zhubnout rychle? Nedělejte to. Proč? To se dozvíte v tomto článku.
Proč je spánek důležitý?
Spánek je velmi důležitý především pro náš mozek. Během spánku náš mozek odpočívá, tedy nepřijímá okolní impulsy a takzvaně si přehrává to, co se během dne naučil. Proto se studentům doporučuje učit se před spaním, ráno se mohou vzbudit s čistou hlavou a utříbenými myšlenkami. Toto utříbení a upevňování myšlenek se děje jak v hlavě dospělého, tak i v hlavě novorozence. U novorozenců se upevňují především motorické vzorce, tedy pohybové dovednosti. Během spánku náš mozek zároveň rozlišuje informace, které podstatné jsou od těch, které nejsou.
Nejen mozek však potřebuje spánek, ale také naše orgány, imunitní soustava a také hormonální soustava. Spánek je též důležitý pro celkovou regeneraci těla.
Množství spánku, které náš organismus potřebuje, závisí na mnoha faktorech, jako jsou například věk, pohlaví či náhlá nemoc. Vždy byste však měli spát alespoň již uvedených 6 hodin.
Ve zkratce můžeme říci, že spánek:
- Zvyšuje mozkovou funkci, koncentraci a produktivitu
- Snižuje riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice
- Udržuje funkčnost imunitního systému
- Snižuje riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku či chronických onemocnění
- Reguluje uvolňování hormonů, které řídí chuť k jídlu
- Reguluje metabolismu, růst a hojení
- Pomáhá s udržováním tělesné váhy
- Zlepšuje kondici a reflexy
Jak dlouho spát?
Každá věková kategorie má jinou potřebu spánku. Kupříkladu novorozenci by měli spát 14-17 hodin denně, teenageři (14-17 let) 8-10 hodin denně a dospělí 7-8 hodin denně. Přibližně třetina lidí nespí dostatečně dlouho, jak by jejich tělo vyžadovalo. Pokud je toto i váš problém, snažte se najít příčinu nespavosti a začít se správnou spánkovou hygienou.
Co se děje při nedostatek spánku
Nedostatek normálního množství spánku, odborně známý jako spánková deprivace, může dlouhodobě způsobovat zdravotní komplikace. Projevuje se především ospalostí a nemožností soustředění a může vést až k halucinacím. Dříve se tato praktika dokonce využívala jako jistý druh mučení. Nedostatek spánku může způsobovat závažné problémy v běžném životě, může nastat ztráta bdělosti a pozornosti, což je nebezpečné v mnoha situacích, jako například při řízení auta.
Nespavost (čili insomnie) může být jedním z důvodů, proč spíte nedostatečně. Projevuje se obtížným usínáním či přerušovaným spánkem. V případě dlouhodobých a těžkých spánkových deprivací mohou hrozit až halucinace, paranoie, odbývání životních potřeb či ztráta myšlenkové kontinuity. Při ignorování nedostatku spánku se projevují deprese, problémy s pamětí, špatná imunita nebo nižší práh bolesti.
Jak na špatný spánek
Ne vždy se nám podaří dobře usnout, jaké je tedy řešení? Existuje mnoho typů, jak si zlepšit kvalitní spánek. Pro dobré usínání, ale i kvalitní spánek, je dobré si dopřát pohyb, který je dobrou prevencí chronické nespavosti. Nemusí se jednat o náročné fyzické aktivity, může to být procházka či deset dřepů před spaním. Několik hodin před spánkem se vyhněte kofeinu a nikotinu, nějakou dobu totiž trvá, než se vyplaví z krevního oběhu a mohou tak narušovat spánek.
Velmi důležitá je i jistá pravidelnost, tedy chození spát a probouzení se v přibližně stejný čas každý den, tělo tak bude mít zaběhlý jistý režim a bude vědět, co má během dne následovat.
Není dobré si zapínat modré světlo těsně před spaním, raději si dopřejte čtení knihy či tišší poslouchání audioknihy. Modré světlo způsobuje pokles melatoninu, to je hormon potřebný pro dobrý spánek.
Zatažení závěsů přispívá k navození dobré atmosféry pro spaní, někteří odborníci také doporučují vypnutí veškeré elektroniky, tedy mobil, počítač a televizi nejméně dvě hodiny před spaním. Relaxace celého organismu, tedy utlumení všech vnějších podnětů, které mohou narušit usínání či spánek, se také doporučuje, někdo si dopřává příjemnou sprchu či koupel, jiní čtou knížku či meditují.
TIP: Která káva je zdravější? Dozvíte se zde.
Tipy na závěr
Spánek nemá být jen nutností, má se jednat o odpočinek, který by nám měl být nějakým způsobem příjemný. Mnozí architekti se snaží místnosti určené ke spánku orientovat a uspořádávat tak, aby jim to vyhovovalo nejvíce. Snaha je co nejvíce pokoj zútulnit a dobře zastínit, ideálně by měl být orientovaný na východ či sever, kvůli přirozenému světlu, které po ránu může probouzet. To samozřejmě není vždy nutné. Není však od věci si pro dobrý spánek vyvětrat povlečení i celou místnost, udržovat ji čistou a často luxovanou. Zároveň by ideální teplota místnosti pro spaní měla mít teplotu 16-19 °C, lépe se Vám bude v noci dýchat a snižujete tak možnost množení různých roztočů v povlečení. Společně s dobrou spánkovou hygienou budete v chladné, provětrané místnosti spát jako miminko!
TIP: Zajímá vás, s jakým pohybem zhubnete nejrychleji?