Imunitní systém je komplex mechanismů, díky kterým je organismus chráněn před různými patogeny (viry a bakterie) z prostředí. Jeho správná funkce je tedy důležitá při předcházení onemocněním, ale i při stresových situacích. Ale jak udržovat silný imunitní systém?
Obrana proti virům v kostce
Vlastní obrana je základním krokem, který můžete pro své zdraví udělat. Důležité je dodržovat hygienu a pečovat o sebe. Nabízí se také užívání doplňků stravy. Musíte se snažit napomoci tomu, abyste se udrželi v dobré kondici, a aby i váš imunitní systém byl dostatečně silný.
Pokud se nakazíte nějakou infekcí nebo jakýmkoliv onemocněním a je na to vyvinutá účinná a bezpečná vakcína, můžete se nechat očkovat a imunitní systém si s tím už poradí.
TIP: Možná jste zaslechli, že se v souvislosti s imunitou mluví o detoxu. Přečtěte si, jak je to s detoxem.
Jak se stravovat pro posilnění imunitního systému?
Správné stravovací návyky přijdou vhod i při posilování imunitního systému.
Jezte čerstvé nebo mražené ovoce a zeleninu. Jsou plné vlákniny, vitaminů, minerálních látek, ale především antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které chrání tělo před aktivitou volných radikálů, tyto látky jsou vysoce reaktivní a v těle mohou způsobit rozvoj vážných onemocnění. Důležitým antioxidantem je selen, kterého najdete v mořských rybách a para ořeších.
Dbejte na to, abyste pravidelně měli na svém talíři fazole, čočku a další luštěniny. Tyto potraviny zlepšují skladbu střevní mikroflóry.
Bylinky a koření, jako je česnek, kurkuma, zázvor, oregano nebo sladká paprika, mohou pomoci tělu v boji proti infekcím, je tedy také dobré mít je pravidelně na talíři.
Omezte konzumaci jednoduchých cukrů. Slouží jako výživa pro škodlivé patogenní bakterie.
Nakonec jsou důležité vitaminy A, D, E, C. Vitamín A obsahují játra, žloutky, malé množství může být i v mléce a mléčných výrobcích. Vitamín D vzniká z 80 % působením UV záření, dále se vyskytuje ve vejcích, mléku, máslu, játrech, ledvinkách, tučných rybách (makrela, losos, sardinky, sleď) a v rybím tuku. Vitamín E je v rostlinných olejích, arašídech, obilných klíčkách, celozrnných obilovinách, ořeších, semenech a listové zelenině. Vitamín C najdeme v čerstvém ovoci a zelenině – citrusy, černý rybíz, zelí, paprika, brokolice, brambory, rajčata, květák, špenát.
TIP: Chcete se dozvědět více o vitaminu D? Pak je tento článek právě pro vás.
Jak mohou imunitu ovlivnit probiotika a prebiotika?
Probiotika
Jsou živé mikroorganismy, které když jsou podávány v přiměřeném množství, mají pozitivní účinek na zdraví. Mají schopnost přilnutí ke gastrointestinálnímu traktu (střevní sliznice a epiteliální buňky) a tím modulovat imunitní systém celého těla potlačováním patogenů. Mezi nejběžnější probiotika se řadí Lactobacillus, Bifidobacterium, Enterokoky a Leuconostoc. Můžeme je najít v jogurtech a kysaných mléčných výrobcích, fermentovaných nápojích (kombucha) nebo v doplňcích stravy.
Prebiotika
Označují se tak nestravitelné sacharidy, které podporují růst nebo aktivitu určitých kmenů bakterií, u kterých se prokázal pozitivní efekt na zdraví člověka. Nestravitelná vláknina se vyskytuje v ovoci a aromatické zelenině jako je chřest, cibule nebo česnek, který je bohatý na inulin a má antibakteriální a antivirotické účinky. Dále pak v kořenu čekanky, ze kterého se vyrábí čekankový sirup sladké chuti, ten je prodejný samostatně, nebo se vyskytuje v různých výrobcích jako jsou raw dezerty ze sušeného ovoce a proteinové tyčinky.
TIP: Souhrnně se nestravitelné a nevstřebatelné složky potravy řadí mezi vlákninu, kterou jsme již rozebrali v tomto článku.
Co dělat pro správnou funkci imunitního systému?
Jelikož cca 70 % imunitního systému má základ ve střevech, je velice důležité pečovat o střevní mikrobiom. Snažte se proto konzumovat stravu pestrou. Nezapomínejte dodržovat hygienická opatření jako např. pravidelné mytí rukou nebo zakrývání úst při kýchání. Spánek by měl být vaší prioritou, spěte alespoň 7 hodin každou noc. Pokud totiž nebudete mít dostatek spánku, může dojít ke snížení efektivity imunitního systému až o 50 %. Stejně tak je vhodné si občas dopřát nějaký ten odpočinek i přes den, aby tělo nabralo sílu a energii. Pijte alespoň 6–8 sklenic vody denně, abyste zůstali hydratovaní. Zařaďte také pohyb, i 30 minut chůze může zlepšit vaši imunitu. Navíc budete na vzduchu, který je pro posilnění imunitního systému taktéž vhodný. Venku se ale snažte neprochladnout.
Závěr
Je v zájmu nás všech, abychom byli zdraví. Ne vždy se to povede, ale dodržováním zmiňovaných tipů a pravidelným zařazováním některých potravin lze snížit riziko onemocnění, a také snížit dopad, jaký by mohla mít potencionální nemoc na organismus.