Pokud jste se dostali k tomuto článku, pak vás určitě zajímá, jak je to s počtem jídel, která byste měli během dne zkonzumovat. Často se setkáte s doporučením tří hlavních jídel a dvou až tří svačin denně. Jiní souzní také se třemi jídly, ale svačiny nepotřebují. Někteří výživoví poradci zase propagují dvě jídla, nebo dokonce jen jedno jídlo denně! Mraky odpovědí najdete i na otázku časových prodlev mezi jednotlivými jídly. Nevíte, jak se ve všech těchto různých přístupech vyznat? Čtěte dál a zjistíte, co vám pomůže vybrat si správný směr, který bude nejlépe vyhovovat vašemu tělu.
Proč jíst pravidelně?
Občas se může stát, že dostanete hlad, je vám slabo a cítíte se unavení. V takovém případě máte pravděpodobně nízkou hladinu cukru v krvi, odborně řečeno hypoglykemii, i když nejste diabetik. Tělo tím dává najevo, že dlouho nedostalo žádný zdroj energie. Po jídle se hladina krevního cukru (glykemie) vrací do ideálního rozmezí, vám se najednou udělá lépe a cítíte se plní energie. Abyste tomuto stavu předešli, je ideální udržovat hladinu krevního cukru stálou, k čemuž dopomůže pravidelnost v jídlech a preference potravin s nižším glykemickým indexem. Sacharidy z těchto potravin jsou totiž uvolňovány postupně a pomalu. Někteří si tedy raději rozdělí svůj kalorický příjem tak, že jedí více jídel menších porcí během celého dne.
Držte se hlavních jídel
Dobrou radou je držet se hlavních jídel, tedy snídaně, oběda a večeře. Tím předejdete především častému “uzobávání z hladu”. Zaměřte se na tato tři jídla a pokud budou nutričně vyvážená, mohou vás udržet v dobrém energetickém rozpoložení a nebudete pociťovat hlad po delší dobu. Pokud jste ale například zvyklí na svačiny, zkuste si sestavit jídelníček tak, aby i vaše svačiny měli určitou nutriční hodnotu. Tedy aby obsahovaly sacharidy, bílkoviny i tuky.
TIP: Podívejte se, jaké svačiny jsou pro vás vhodné.
Každé tělo má jiné energetické nároky
Každý člověk je jiný a jeho tělo má trochu jiné potřeby. 5 jídel denně může tedy pro jednoho fungovat a druhému naopak nemusí vyhovovat vůbec. Záleží na vašich zvyklostech a časových možnostech. Určitě vypadá rozložení a počet jídel během dne jinak u dělníka pracujícího na směny než u sekretářky pracující od 9 do 17. Důležité je mít vyvážený a pestrý jídelníček. Pokud si nejste jisti, zkoušejte, poslouchejte své tělo a časem zjistíte, zda vám za den stačí 3 jídla, 5 jídel, nebo si snad vystačíte se dvěmi většími jídly.
Fyzická aktivita hraje roli při sestavování jídelníčku
Pokud sportujete na denní bázi, je třeba ve frekvenci vašich jídel zohlednit i fyzickou aktivitu. Jíst vícekrát denně je téměř žádoucí. Před sportovním výkonem je vhodné zařadit svačinu s vyšším obsahem rychle využitelných sacharidů, jedná se totiž o nejrychlejší zdroj energie pro vaše svaly. Ač se to nezdá, tak i několik hodin po sportovní zátěži vyžadují vaše svaly více energie než obvykle. Je dobré dbát na optimální příjem jak sacharidů pro doplnění zásob svalového glykogenu, tak i bílkovin potřebných pro opravu svalových vláken. Zejména sportovci usilující o nárůst svalové hmoty se soustředí na pravidelný příjem bílkovin ideálně ve více porcích během dne, doporučuje se okolo 1,2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.
TIP: Už nějakou dobu se hýbete, ale váha ne a ne se hnout? Přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte, jak efektivně zhubnout.
Co si z toho odnést?
Při vytváření vašeho jídelníčku je nutné si uvědomit, že není důležité kolikrát denně jíte, důležité je to, co jíte a také kalorická hodnota vašich jídel. Řiďte se signály hladu, dbejte na pestrý jídelníček s dostatkem vlákniny. Zbytečně se nepřemlouvejte do žádných extrémů. Pokud například jíte několik let 3 jídla denně a vyhovuje vám to, pak se nehrňte po hlavě do jednoho jídla za den jen proto, že jste si v nějaké internetové diskuzi přečetli, že tento způsob stravování někde někdo praktikuje a cítí se skvěle. A nakonec nezapomeňte zohlednit vaši fyzickou aktivitu. Berte jídlo jako palivo, díky kterému můžete vykonávat běžné denní činnosti, případně sportovní aktivity. Zkrátka vnímejte, jak se cítíte, jestli pociťuje hlad, jestli je vám slabo při cvičení, jestli vám přijde, že nabíráte, i když potřebujete zhubnout… A podle toho dělejte úpravy ve svém režimu.
TIP: Nevíte si rady se skladbou vašeho jídelníčku? Pak neváhejte vyzkoušet naše krabičky.