Existuje několik druhů diet a jednou z nich je právě přerušovaný půst. Nebo je to možná spíše hladovění? Jedná se o obecné označování stravování, kdy můžete přijímat potravu v určených časových oknech. Přerušovaný půst může vypadat různě. Můžete držet tzv. metodu 16:8, tedy 16 hodin půstu a následně osmihodinové okno, kdy je možné potravu přijímat, anebo se může jednat o přísnější metodu, kdy si hladovění prodloužíte na 20 hodin. Často používaná metoda je také 5:2, během které jíte 5 dní v týdnu normálně a 2 dny v týdnu snižujete příjem kalorií na minimum. Přerušovaný půst nemusíte ale vnímat jen jako cestu ke snížení hmotnosti, využívá se také k léčbě různých onemocnění. Jak to s ním tedy je? Pomůže vám zhubnout? Je vůbec na něco dobrý?
TIP: Víte, proč byste se neměli snažit zhubnout rychle?
Je dobré držet přerušovaný půst?
Některým lidem bude tento způsob stravování vyhovovat, obzvlášť, pokud nejste zvyklí snídat a v průběhu náročného a plného dne nenajdete na jídlo čas. Odsunutí jídla na večer se vám může zdát jako skvělé řešení. Můžete mít také vidinu toho, že nebudete přibírat, ale že naopak shodíte nějaké to kilo dolů. Podle odborných studií ale přerušovaný půst nepředstavuje žádný zázrak, který by mohl být doporučen všem. Prokázalo se, že osoby, který tento půst držely, opravdu zhubly nebo došlo ke snížení hladiny krevního cukru, snížení hladiny cholesterolu i krevního tlaku. Těchto snížení se dá ale docílit i úbytkem hmotnosti, ke které lze dojít i pravidelnou a vhodně zvolenou stravou a energetickým příjmem rozloženým do celého dne.
Lidé také často tvrdí, že se díky půstu cítí mnohem lépe a že jsou plní energie. Je to obvykle způsobené tím, že mozek ve fázi hladovění začne využívat větší množství energie, aby našel dříve potravu. Z tohoto důvodu můžete na začátku cítit, že jste plní energie, ale po nějaké době se tento stav vystřídá se stavem vyčerpání.
Jaké jsou možné výhody přerušovaného půstu?
Výhodou přerušovaného půstu může být úbytek hmotnosti, snížení hladiny krevního cukru, snížení hladiny cholesterolu i krevního tlaku nebo zpomalení stárnutí buněk. Dále může fungovat jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky, podporuje funkci mozku, snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny, stabilizuje hladinu hormonu ghrelinu (hormon hladu), snižuje stresový hormon kortizol a může zvýšit sportovní výkonnost a také rychlejší regeneraci.
Jaké jsou možné nevýhody přerušovaného půstu?
Důsledkem přerušovaného půstu může být nižší produkce testosteronu, může způsobit problémy s menstruačním cyklem u žen a také snižuje psychickou výkonnost. Problémy jsou spojeny s nedostatečným příjmem potřebných kalorií, bílkovin a mikronutrientů, tedy vitaminů a minerálních látek. Problémy mohou také nastat u lidí, kteří si prošli nebo si procházejí poruchami příjmu potravy a obecně u žen, které jsou na výkyvy energie citlivější.
Pro koho není přerušovaný půst vhodný?
Přerušovanému půstu by se měly vyhnout děti a mladiství a těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se u osob, které mají nebo měly poruchu příjmu potravy, nebo těm, kteří trpí podváhou. Nemocní, starší osoby, diabetici a lidé s nádorovým onemocnění nebo hypertenzí by měli konzultovat jakékoliv omezení potravy se svým lékařem.
A co je závěrem?
Přerušovaný půst vám může vyhovovat a nemusí. Je to jeden ze způsobů, jak shodit pár kilo, případně i vylepšit svou životosprávu. Určitě ale neočekávejte žádný zázrak, jedná se jednoduše o kalorickou restrikci, která vám pomůže stejně tak, jako každá jiná podle toho, jak bude vás jídelníček sestaven. Zda ho chcete vyzkoušet a dodržovat už je jen na vás.
TIP: Proto, abyste zhubli, žádný půst nepotřebujete. Máme pro vás jednoduché a pohodlné řešení a tím jsou naše krabičky!